Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

IV LO w Rzeszowie ma 45 lat. Dyrektor: Nie gubiliśmy "diamentów"

A A A
Z Danutą Stępień, profesorką oświaty, dyrektorką IV LO w Rzeszowie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 03-10-2016

Danuta Stępień podczas uroczystości wręczania dyplomów kopernikowskich - najwyższego wyróżnienia, kt

Danuta Stępień podczas uroczystości wręczania dyplomów kopernikowskich - najwyższego wyróżnienia, które IV LO przyznaje uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce i zaangażowaniu społecznym. Fot. strona internetowa IV LO w Rzeszowie

Jaromir Kwiatkowski: IV LO obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia. Początkowo nie powstawało jednak jako samodzielny byt.

Danuta Stepień:  Rzeczywiście, IV LO powstawało jako filia „pierwszego”, w dawnej Szkole Podstawowej nr 18, w budynku obok. A w tym miejscu równolegle trwała budowa budynku szkoły. Do tej filii byli „zsyłani” niepokorni uczniowie z I LO, np. tacy, którzy mieli za długie włosy. Po wybudowaniu tego budynku (był to koniec sierpnia 1971 r.), powstało, tak jak jest napisane w starych dokumentach, czterociągowe liceum.

Ta „niepokorność” została tej szkole na trwale. Mówiło się, że w IV LO nie jest ważne, co kto ma na głowie, tylko w głowie.

Tak jest. W tej szkole zawsze liczył się uczeń. Zwłaszcza uczeń, który czymś się wyróżniał. Niekoniecznie długimi włosami. Mógł nosić długie włosy, ale do tego musiał mieć jeszcze dobrze poukładane w głowie. Musiał wiedzieć, czego chce. Tacy uczniowie znajdowali tutaj swoje miejsce i mogli realizować marzenia, spełniać się. IV LO szybko zdobyło sobie renomę dobrej szkoły. O tym zadecydowała kadra nauczycieli-zapaleńców. Wspomnę tylko matematyków: Olka Śnieżka, Wieśka Gajdka, Pawła Tęczę. To była bardzo mocna ekipa.

Reklama

Szkoła dość szybko sprofilowała się wyraźnie w kierunku nauk ścisłych: matematyki, fizyki. Ale to nie oznaczało, że nie mogli się tu realizować uczniowie z zainteresowaniami humanistycznymi czy artystycznymi. Nie podcinano im tutaj skrzydeł.

To była kolejna zaleta tej szkoły: że widziało się także talent inny niż matematyczny czy fizyczny. Ci uczniowie też mogli się tu „wyżyć”. Przykład to zespół muzyczny Agrafka, który funkcjonował w naszej szkole i skupiał „niepokornych”, takich jak Henryk Woźniacki, Romek Kadyjewski czy Krzysiek Semeniuk, którzy pewnie na szkolnych uroczystościach w innych liceach nie mogliby funkcjonować w takiej formule, jak u nas.

Warto też podkreślić, że kadra IV LO była bardzo stabilna. Byłem uczniem tej szkoły w latach 1977-81 i z tamtych czasów pracują w niej jeszcze dwie osoby – pani dyrektor i Marek Żewakowski, co jest najlepszym dowodem tej stabilności.

To prawda, to moja ukochana szkoła, której oddałam serce i całe moje życie zawodowe. Kadra rzeczywiście była stabilna. Wiesiek Gajdek przeszedł na emeryturę stosunkowo niedawno. Olek Śnieżek poszedł na uczelnię i pociągnął za sobą Pawła Tęczę, ale nawet wtedy byli oni jednak kojarzeni z IV LO. Cały czas się o nich pamięta, a napisany przez nich zbiór zadań z matematyki był używany w naszej szkole przez wiele lat. Odejścia związane były najczęściej z osiągnięciem wieku emerytalnego. Jedno, co nas pociesza, to to, że obecne grono pedagogiczne IV LO tworzą w większości absolwenci naszej szkoły.

Tak, to kolejny charakterystyczny rys „czwartego”. Podobnie jak zjawisko, że w szkole uczyło się i uczy wiele dzieci absolwentów…

…a także wnuki. Czasami śmieję się, że jestem wielokrotną „szkolną babcią”. To cieszy, że ktoś, kto kończył tę szkołę i miał takich mistrzów, jak Wiesiek Gajdek czy Paweł Tęcza, jest w tej chwili świetnym matematykiem w IV LO. Albo że po chemiczce Irenie Myszce z niesamowitymi osiągnięciami wróciła Mariola Mazur-Piasek, jej wychowanka, a po nauczycielce biologii Steni Kot - Aneta Żmudziejewska. To są nazwiska już znane w Rzeszowie. Te osoby pracowały w „czwartym” jeszcze wtedy, gdy uczyli tu ich mistrzowie, a obecnie przejęły po nich schedę.

Reklama

Miarą wielkości szkoły jest to, że potrafi pracować z każdym uczniem, nie tylko z tym wybitnym, ale także – iż w często szarej szkolnej rzeczywistości tych wybitnych talentów nie gubi. IV LO zawsze to potrafiło. Tych „diamentów” w 45-letniej – niedługiej, w porównaniu np. z I LO – historii szkoły było bardzo wiele. Wymieńmy choć niektóre.

Co do tego, że szkoła nie gubiła „diamentów”: zaskoczył mnie Robert Cieśla (profesor muzyki, śpiewak operowy – przyp. JK). Kiedy dzwoniłam do niego w związku z jubileuszem, powiedział, że kończył klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Wielki artysta po klasie mat.-fiz. Tacy ludzie potrafili wybić się robiąc to, co ich pasjonowało. Robert powiedział mi, że długo zastanawiał się, czy iść na matematykę, czy śpiewać. Chwała Bogu, że podjął taką decyzję, jaką podjął.

Z grona wybitnych absolwentów wspomnę Artura Eckerta, profesora uniwersytetu w Oxfordzie, fizyka kwantowego w Merton College, najstarszym oxfordzkim koledżu, pioniera badań w dziedzinie kryptografii kwantowej. Oprócz tego Artur jest profesorem na uniwersytecie w Singapurze, gdzie prowadzi grupę badawczą, bo jego pasją jest dążenie do zbudowania komputera kwantowego. Albo Eugeniusz Eberbach, pierwszy wychowanek IV LO, który został laureatem ogólnopolskiej olimpiady matematycznej - profesor uniwersytetów w Kanadzie i USA. Weźmy młodszych absolwentów: Teodor Jerzak – złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, Wojtek Magoń – złoty medalista Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Moskwie. Są też absolwenci IV LO, którzy budowali  tu biznes: Adam Góral, prezes Asseco Poland; wiceprezes Asseco Marek Panek; Janusz Bober i Wacław Irzeński, czyli firma Opteam; cały BOZ, czyli Bijoś, Ostrowski, Zgórski. Dzięki takim jak oni Rzeszów, Podkarpacie rozwija się. Ale są i tacy, którzy robią kariery poza regionem. Jak np. Anna Sieńko, była szefowa IBM Polska, obecnie lider ds. technologii w regionie Europy środkowo-wschodniej PwC.

Reklama

Wielu absolwentów IV LO robi kariery artystyczne, np. bracia Ryszard i Robert Cieślowie, śpiewacy operowi; Monika Ledzion, mezzosopran; Anna Sroka, aktorka i piosenkarka, która jeszcze jako uczennica IV LO udzielała się podczas Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych za dyrektora Bogdana Cioska na słynnych biesiadach. Już wtedy miała sprecyzowane zainteresowania i nikt w szkole jej w tym nie przeszkadzał. To była zaleta IV LO, że np. fizyk nie naciskał na ucznia, gdy widział, iż nie ma on talentu do tego przedmiotu, a za to ma do innych. Jeżeli ktoś był w klasie matematyczno-fizycznej, nie oznaczało to wcale, że musi zostać matematykiem czy fizykiem. Ty jesteś tego najlepszym przykładem (śmiech).

Potwierdzam. Przeszedłem przez fizykę w klasie o profilu mat.-fiz. „suchą nogą”, będąc kompletnie pozbawiony zdolności w tym kierunku. Dzięki nauczycielce tego przedmiotu, a obecnej pani dyrektor (śmiech). To myślenie zupełnie inne niż to, które spotyka się w wielu szkołach, gdzie dla nauczyciela jego przedmiot jest najważniejszy.

To świadczy o dobrej współpracy w obrębie grona pedagogicznego. Nauczyciele wychodzili z założenia, że trzeba uczniowi dać szansę rozwoju w tym kierunku, do którego ma talent i nie dociskali tam, gdzie tych zdolności nie widzieli. Ania Sroka była często reżyserką szkolnych przedstawień i jeżeli ustawiła sobie scenariusz, to żaden polonista nie miał możliwości, by na to wpłynąć.

Wśród absolwentów IV LO warto wymienić Krzysztofa Martensa, mistrza świata w brydżu sportowym, czy poetkę Krystynę Lenkowską. Lista jest zresztą o wiele dłuższa.

Wspomnijmy, że jubileusz rozpocznie się mszą św. w kościele ojców dominikanów, którą odprawią absolwenci IV LO. Wbrew trudnym czasom, kiedy dyrektorzy musieli ukrywać fakt, że ktoś poszedł do seminarium, nasza szkoła wychowała wielu późniejszych księży. „Czarnych” i „białych”, czyli m.in. dominikanów, saletynów… To jest także dowód, że w IV LO nie gubiono również tych, którzy mieli powołanie do takiego życia.

Reklama

Program obchodów jubileuszowych, 24 października 2016 r. (poniedziałek)

Godz. 10 -   Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego w kościele pw. św. Jacka (ojców dominikanów)

Od godz. 11.15 - zwiedzanie szkoły przez gości i absolwentów, spotkania nauczycieli i emerytowanych pracowników szkoły z absolwentami w klasach i hali sportowej

Godz. 14 - koncert jubileuszowy w Filharmonii Podkarpackiej

Godz. 20 -  Bal Absolwenta  w Hotelu Rzeszów

Szczegóły dotyczące zgłoszeń uczestnictwa i opłat znajdują się pod adresem: http://www.kopernik.rzeszow.pl/glowna/45lat

 

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.