Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Niewczas: Za 2-3 miesiące Europa Plus będzie bardziej widoczna

A A A
Z Martą Niewczas, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Rzeszowa, pełnomocnikiem Europy Plus na Podkarpacie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 16-04-2013

fot. archiwum Marty Niewczas

fot. archiwum Marty Niewczas

Jaromir Kwiatkowski: Została pani pełnomocnikiem Europy Plus na Podkarpacie. Co Panią skłoniło do wejścia do tej inicjatywy?
 
Marta Niewczas: Od 12 lat jestem w samorządzie miasta Rzeszowa, obserwuję politykę w skali mikro i makro, i przyszedł taki czas po zakończeniu mojej kariery sportowej, że chciałam realizować coś więcej. Projekt Europa Plus, który został przedstawiony przez pana prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i pana Marka Siwca, jest projektem ponadpolitycznym, ruchem społecznym…
 
Projekt firmuje także Janusz Palikot.

Tak, ale ja z panem Januszem Palikotem nie miałam najmniejszych kontaktów, bardziej z panem prezydentem Kwaśniewskim i z Markiem Siwcem. W tym projekcie pan Janusz Palikot jest postacią drugorzędną. Dostałam propozycję, żeby stworzyć struktury Europy Plus na Podkarpaciu. Powtórzę, że jest to projekt ponadpolityczny, projekt, za którym stoją wspaniali ludzie, np. prof. Jan Hartman z UJ, Ryszard Kalisz, wielu lekarzy i prawników, no i oczywiście Aleksander Kwaśniewski i Marek Siwiec. To są autorytety, którym nie wypada odmówić. 
Reklama
 
Czy jednak projekt Europa Plus ma szanse powodzenia? Na razie w sondażach wypada różnie: raz dobrze, raz bardzo słabo.

Na razie jesteśmy na etapie pracy organicznej, budowania struktur powiatowych i ogólnokrajowych. Mieliśmy dopiero pierwsze spotkanie w Warszawie, tak naprawdę dopiero poznaliśmy się. Myślę, że za 2-3 miesiące nasza inicjatywa będzie już bardziej widoczna i będziemy chcieli mocno wejść w życie polityczne Polaków. 
 
A na razie Pani akces do Europy Plus ma już konsekwencje na poziomie miejskiego samorządu: wczoraj klub radnych SLD w Radzie Miasta Rzeszowa usunął Panią ze swojego grona. W SLD Pani nigdy nie była, ale do klubu Pani należała.

Przyjmuję decyzję moich kolegów z klubu z wielką pokorą. Tak jak Pan powiedział, nigdy nie należałam do żadnej partii politycznej, ale rzeczywiście pracowałam w klubie radnych SLD. Trudno mi się jeszcze do tego bezpośrednio odnieść. Nie powiem złego słowa o kolegach,  bo nie mam w naturze, by mówić o kimś źle. To był fantastyczny czas: nie tylko praca w klubie SLD, ale także podczas kampanii wyborczej do parlamentu i Parlamentu Europejskiego. Nikogo nie skrzywdziłam, nie obraziłam, nic nie ukradłam, nie czuję się w żaden sposób osobą, która powinna zostać wyrzucona z klubu, ale jeśli taka jest wola kolegów, takie uroki demokracji…
 
Koledzy z klubu SLD chcą iść dalej i pozbawić Panią funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miasta. Co Pani na to?

Nie jestem w Radzie Miasta dla funkcji, dla splendoru, lecz dla pracy, po to, by razem z prezydentem zmieniać oblicze tego miasta. Nie jestem w polityce, by coś od niej dostać, lecz by pracować dla innych. Dlatego pewnych rzeczy może nie rozumiem, ale wierzę w to, że projekt Europa Plus będzie na tyle silny, że będziemy razem, że w czerwcu zacznie się „romans” przedstawicieli SLD z nami, że na Kongresie Lewicy wystąpimy wspólnie, a za rok stworzymy wspólne listy wyborcze.
Reklama
 
Rzecznik Rady Wojewódzkiej SLD próbuje Pani przymusowe odejście tłumaczyć na łamach „Gazety w Rzeszowie” także tym, że od dawna Pani do nich nie pasowała, że nie angażowała się Pani w kontakty z przedstawicielami SLD, przypomina Pani wpis na Facebooku, w którym zapytała Pani, „czy ktoś zna żonę pana/pani Grodzkiego/Grodzkiej”.
 
Do tego ostatniego tematu nie chcę wracać. Jednym z hamulców rozwoju naszego kraju jest nietolerancja religijna, seksualna, intelektualna i dlatego miałam odwagę przeprosić panią Annę Grodzką za swoją wypowiedź i temat uważam za zamknięty. Nie chcę się odnosić do zarzutu o braku zaangażowania w kontakty z SLD, ponieważ niemal w każdy poniedziałek byłam na debacie politycznej w Radiu Rzeszów, reprezentowałam SLD na różnych imprezach. Myślę, że opinia rzecznika jest niesprawiedliwa. Mam taki zwyczaj, że nie bywam tam, gdzie mnie nie zapraszają, więc trudno mi się odnieść do tych zarzutów. Rzecznik jest młodą osobą, a młodym osobom wybacza się takie faux pas.

Kiedy będzie gotowy wniosek o Pani odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miasta?
 
Najbliższa sesja Rady jest za tydzień. Sądzę, że to jeszcze za wcześnie z przyczyn proceduralnych i że wniosek będzie gotowy w maju. Myślę, że tak miało być. Jestem odpowiedzialną osobą, jeżeli podejmuję decyzje w życiu, to przyjmuję również odpowiedzialność za nie i zdaję sobie sprawę z konsekwencji. Zdawałam sobie również sprawę z tego, że tak może się stać.  
 
Politolog: Europa Plus to szalupa ratunkowa dla Palikota

Z dr. Bartłomiejem Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Jaromir Kwiatkowski
 
Jaromir Kwiatkowski: Jakie są szanse powodzenia inicjatywy Europa Plus, bo jak na razie w sondażach występuje ze zmiennym szczęściem.
Reklama
 
Bartłomiej Biskup: Widzę szansę tej inicjatywy o tyle, o ile politycy w nią zaangażowani zaczną ją rzeczywiście budować. Problem w tym, czy będzie to tylko inicjatywa dla osób, które  - wsparte przez autorytety lewicy w rodzaju Aleksandra Kwaśniewskiego - będą się chciały dostać do Parlamentu Europejskiego, czy dla tych, którzy będą chcieli budować ugrupowanie polityczne. Europa Plus na razie wypada w sondażach różnie. Kiedy się uaktywniają, sondaże idą w górę. Lecz nie ma codziennej pracy, w związku z czym, gdy Aleksander Kwaśniewski wyjeżdża na wykłady za granicę czy przestaje się pojawiać publicznie,  to poparcie w sondażach gwałtownie spada. Na razie jest to więc ugrupowanie niestabilne, które ma potencjał, ale na lewicy cały czas duży mocniejsi są SLD i Leszek Miller. Trudno powiedzieć, co się wydarzy do wyborów do europarlamentu. Wszystko zależy od nich, czy będą chcieli pracować, czy zadowolą się półśrodkami w formie happeningów medialnych z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego, które będą się odbywać  raz na miesiąc czy dwa miesiące. 

Marta Niewczas, pełnomocnik Europy Plus na Podkarpacie, powiedziała mi, że na razie ugrupowanie jest na etapie budowania struktur i że za 2-3 miesiące będzie bardziej widoczne.

Być może tak będzie. Każde ugrupowanie musi takie struktury mieć. Przy czym Europa Plus to szalupa ratunkowa dla Janusza Palikota i jego partii, bo to Ruch Palikota dołuje w sondażach i prawdopodobnie nie wszedłby teraz do parlamentu. Dla nich jest to ucieczka do przodu, a ze struktur Ruchu Palikota Europa Plus będzie mogła trochę skorzystać. Wydaje mi się, że to jednak trochę za mało. Zobaczymy, czy – tak jak mówi pani Marta Niewczas – Europa Plus będzie za 2-3 miesiące bardziej widoczna. Zobaczymy, czy dadzą radę stworzyć struktury, bo to jest też pytanie, ile osób odejdzie z SLD i na bazie jakich ludzi będą te struktury tworzyć.  
Reklama
 
Ciekawym momentem w tej inicjatywie jest to, że o ile Marta Niewczas chce się przyznawać do Aleksandra Kwaśniewskiego i Marka Siwca, to już niekoniecznie do Janusza Palikota, który przecież też jest twarzą Europy Plus.

Janusz Palikot jest jednym z twórców Europy Plus, ale jednocześnie jej obciążeniem, bo – jak pokazują sondaże, choćby z wczorajszej „Rzeczpospolitej” – konfiguracja z Palikotem ma mniej zwolenników niż bez Palikota. A zatem Palikot jest obciążeniem, słabo wypada w sondażach, jest już postacią zgraną, mało wiarygodną dla elektoratu.
 
Bardziej przeszkadza niż pomaga nowej inicjatywie.
 
Właśnie. Wydaje mi się, że wymyślił Europę Plus trochę dla siebie i nie da się go stamtąd szybko usunąć. Natomiast myślę, że nieprzypadkowo pani Marta Niewczas się do niego nie przyznaje, bo w tej chwili może on być większym obciążeniem niż kapitałem.
 
Marta Niewczas wierzy, że w czerwcu zacznie się „romans” przedstawicieli SLD z Europą Plus i że na Kongresie Lewicy oba ugrupowania wystąpią wspólnie. Pan jest tego samego zdania?

Moim zdaniem, ten pomysł ma w tej chwili małe szanse powodzenia. Jeżeli chodzi o arytmetykę, to byłoby to dobre posunięcie, bo integrujące się ugrupowania zawsze otrzymują premię za jedność.  Jeżeli chodzi o siłę tych ugrupowań, to – jak już powiedziałem -zdecydowanie mocniejsze jest SLD. I dopóki Leszek Miller rozdaje w nim karty, dopóty nie będzie chciał być tylko jednym z podmiotów.  Ma własną partię, której jest szefem i sądzę, że nie będzie chciał w tej chwili jeszcze wchodzić w sojusze. Na Kongresie Lewicy liderzy obu ugrupowań być może wystąpią razem, ale w takim sensie, że po prostu na nim będą. Natomiast nie wydaje mi się, by ogłosili jeden wspólny projekt. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.