Reklama

Gen. Bąk po tragedii w Gdańsku: Wiele osób potrzebuje ochrony

A A A
Z gen. Tomaszem Bąkiem, doktorem nauk wojskowych, dyrektorem Instytutu Studiów nad Terroryzmem WSIiZ w Rzeszowie rozmawia Alina Bosak.

Dodano: 14-01-2019

Gen. Tomasz Bak. Fot. Tadeusz Poźniak

Gen. Tomasz Bak. Fot. Tadeusz Poźniak

Alina Bosak: Zasztyletowanie na scenie Pawła Adamowicza podczas niedzielnego finału WOŚP milionom Polaków wydaje się złym snem. Co ekspert bezpieczeństwa myśli, oglądając nagrania z tragedii, do której doszło w  Gdańsku? 
 
Gen. Tomasz Bąk: To, co się zdarzyło w Gdańsku jest doświadczeniem traumatycznym i wydaje się wręcz niewiarygodnym. Jednak my, eksperci od bezpieczeństwa, wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na to, że w naszym kraju dochodzi do sytuacji, w których uwidacznia się brak świadomości zagrożeń, jakie się pojawiają. Widać to przy audytach, które wykonujemy. Zainteresowanie bezpiecznym środowiskiem w firmach, podczas imprez jest niewystarczające. Każdy chce zaoszczędzić. A na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać.
 
Pełnomocnik firmy ochroniarskiej, która zabezpieczała imprezę w Gdańsku, powiedział, że pilnowało ją 50 ochroniarzy, pracujących stosownie do charakteru wydarzenia. Mieli podobno sprawdzać wchodzących na scenę, napastnika uznać za jednego z organizatorów, a nóż pomylić z mikrofonem. 

Takie tłumaczenia nie są najlepsze. Ale dziś jest zbyt wcześnie, by na podstawie tego, co widzieli ludzie, oceniać przygotowanie firmy ochroniarskiej do zabezpieczenia imprezy. Być może było ono wystarczające, właściwie zaplanowane i przygotowane, także jeśli chodzi o dokumenty. Mógł natomiast zawieść jakiś element. Tego typu przedsięwzięcia realizują ludzie, a nie maszyny i coś mogło zawieść. Pomylenie noża z mikrofonem jest dziwnym tłumaczeniem, ale wszystko mogło się zdarzyć. Zwracam uwagę, że należy przestrzegać procedur. Ktoś mówi: „Ja jestem z telewizji”, „Ja jestem z radia” i ochrona na to odpowiada: „To pana nie kontrolujemy”. Tak nie powinno być. Kiedyś wszedłem do budynku prokuratury okręgowej wyposażony w pistolet i dwa ćwiczebne granaty. Zrobiłem to specjalnie, krzycząc na wejściu, że spieszę się na zajęcia z prokuratorami. Wpuszczono mnie bez sprawdzania. Procedury są czasami traktowane niepoważnie. Mimo, że zostały ustalone i powinny funkcjonować. Stąd też biorą się pomyłki i tragiczne zdarzenia. Jednak na jednoznaczną ocenę, czy ochrona w Gdańsku była dobrze, czy źle zorganizowana, zostawmy organom ścigania.   
 
Wydaje się, że opóźniona była reakcja ochrony po ataku? 

Reklama
Trudno wymagać od  ludzi postronnych, aby podejmowali akcję obezwładniania tego typu szaleńca. Osoby są do tego nieprzygotowane, przestraszone. Jest chaos, nie wiedzą, co się dzieje. Natomiast służby porządkowe powinny znajdować się bardzo blisko sceny i natychmiast na ten akt zareagować. 63 sekundy w Gdańsku, jak ktoś to policzył, to zbyt długi czas reakcji. W tym czasie szaleniec nożem, który trzymał ręku, mógł zrobić krzywdę kolejnej osobie na scenie.
 
Narzuca się pytanie, o to, kogo dziś takie firmy zatrudniają? Muzyk Wojciech Konikiewicz podczas debaty telewizyjnej na temat tragedii w Gdańsku opowiadał, że podczas jednego z koncertów był świadkiem podobnej sytuacji - przed sceną nożownik ranił chłopaka, a ochroniarze „poszybowali” ze sceny w kilka sekund, by go zatrzymać.

Niestety, ochroniarze jawią się w wyobraźni jako masywni i wysportowani ludzie, ale to żadna reguła. Póki na rynku trwa wojna cenowa, a PFRON dopłaca do wielu firm ochroniarski, w ochronie będą pracowały osoby, które nie do końca nadają się do takich obowiązków. Oczywiście, są takie stanowiska, na których doskonała sprawność fizyczna nie jest konieczna, np. przy monitoringu. Natomiast nie wszędzie dane osoby mogą sprawować określone zadania z zakresu ochrony. Poza tym stawki dla pracowników ochrony są dziś zbyt niskie, by skusić najlepiej wykwalifikowanych. 
 
Chcielibyśmy żyć w kraju, w którym prezydent nie musi się bać ataków, może iść na spacer, rozmawiać z przechodniami. Tak też wielu samorządowców dziś robi. Czy teraz mają żyć w strachu?

Każdy chciałby żyć w takim kraju. Jednak jako eksperci od bezpieczeństwa od dawna proponujemy, by w urzędach, przy wojewodach, marszałkach, prezydentach miast, stworzyć stanowisko ds. bezpieczeństwa i zatrudnić fachowca, który zajmowałby się problematyką bezpieczeństwa zarówno przeciwpożarowego, jak i higieny pracy, teleinformatycznego, a także bezpieczeństwa osób na najważniejszych stanowiskach. Taka osoba zbierałaby informacje na temat tego, czy prezydent miasta otrzymuje pogróżki w listach lub emaile, krytykujące w sposób drastyczny jego działalność. Swego czasu stanowisko pełnomocnika ds. bezpieczeństwa stworzono w szkołach, ale już je zlikwidowano. A przydałoby się, do szkół „wchodzą” narkotyki, pojawia się przemoc.
 
Może wielu boi się, że zmienimy nasz świat w jakieś pilnie strzeżone koszary. Swego czasu publicznie śmiano się ze starannej ochrony, jaką otacza się Jarosław Kaczyński.

Ja raczej się dziwię, kiedy obracający milionami biznesmen, sam wsiada za kierownicę samochodu, a żal mu pieniędzy na zatrudnienie profesjonalnej ochrony, która będzie dbała o to, by chociażby przez przypadek nie spotkało go coś zagrażającego zdrowiu na ulicy, nie mówiąc już o celowym działaniu.
 
Uważa Pan, że taka ochrona jest potrzebna w nawet w najbardziej przyjaznym kraju?

Tak, ale trzeba ją prowadzić głównie w aspekcie analizy i oceny zagrożeń. A taka na szczeblu samorządowym nie jest u nas prowadzona. Bo na szczeblu centralnym o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie dba już Urząd Ochrony Państwa.   

KOMENTARZE

Samochody zabytkowe - pasja i inwestycja

Zabytkowe pojazdy to zdaniem ekspertów finansowych, obok win i dzieł...

Zabezpieczamy rośliny doniczkowe na zimę

Coraz więcej osób hoduje na balkonach i tarasach nie tylko pelargonie...

Po śmierci prezydenta Adamowicza w Rzeszowie żałoba. W czwartek i piątek

W sobotę w Gdańsku odbędzie się pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza. W tym dniu w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa. W środę...

Nie żyje Paweł Adamowicz. Zapalmy Światełko w Rzeszowie i Przemyślu

W poniedziałek o godz. 20 na rzeszowskim Rynku oraz w Przemyślu i Mielcu odbędzie się manifestacja "Światełko dla Pawła Adamowicza" przeciwko nienawiści...

zobacz więcej
Reklama

Katarzyna Lengren: WOLĘ STAROŚĆ!

Katarzyna Lengren, z wykształcenia malarka, autorka książek, felietonistka, scenograf...

Bieszczady! Jedyne góry, które mówią

Z Edwardem Marszałkiem, leśnikiem, rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, rozmawia Aneta Gieroń

Krzysztofa Brzuzana ocalanie niknącego świata

Stara blacha mogła zgnić pod płotem. Ale pochodziła z cerkwi, co artysta musiał uznać za znaczące. Zabrał więc wyrzucony kawałek i umieścił w dziele sztuki, które przypomina chorągiew procesyjną...

Z przestrzeni publicznej, gdzie samochodów jest za dużo, znikają ludzie!

Z Maciejem Łobosem, architektem, wspólnikiem w biurze MWM Architekci z Rzeszowa, rozmawia Aneta Gieroń

Reklama

Koncert pamięci Laili Arifuliny w Filharmonii Podkarpackiej

Taniec był największą miłością jej życia i tym zachwytem potrafiła zarażać wszystkich dookoła. Mija właśnie rok od śmierci Laili Arifuliny, tancerki baletowej, choreografa...

Jestem z pierwszego rocznika "mostowców" po Politechnice Rzeszowskiej

Z prof. Tomaszem Siwowskim, prezesem Promost Consulting, rozmawia Aneta Gieroń

Fajka wyróżnia człowieka - o biznesie dla konesera

W stolicy polskiej fajki - Przemyślu działa dziewięć wytwórni. Jedna z nich to firma Mr Bróg – Zbigniew Bednarczyk która zatrudnia 17 pracowników. Pozostałe pracownie to małe wytwórnie...

40 lat temu "Solidarność" połączyła Polaków. To najważniejsze w tej historii

Alina Bosak: 40 lat temu, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski utworzyli ogólnopolski Niezależny Samorządny...

Boznańska, Dunikowski, Malczewski w Muzeum w Stalowej Woli. Od 30 sierpnia

57 prac i 39 największych polskich artystów, a wśród nich: Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Xawery Dunikowski...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.