Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nauczyciele są zastraszani. Na wyższe pensum się nie zgodzimy

A A A
Ze Stanisławem Kłakiem, prezesem Okręgu Podkarpackiego ZNP w Rzeszowie i członkiem Zarządu Głównego ZNP w Warszawie rozmawia Alina Bosak.

Dodano: 08-04-2019

Fot. www.zamosc.znp.edu.pl

Fot. www.zamosc.znp.edu.pl

Alina Bosak: „Solidarność” zgodziła się na wysokość podwyżek dla nauczycieli zaproponowanych przez Rząd. Dlaczego ZNP i Forum Związków Zawodowych nie chce się na nie zgodzić?

Stanisław Kłak: „Solidarność” zdradziła nauczycieli. Prowadziła grę. Prawdopodobnie już 25 marca ustaliła ze stroną rządową, że podpisze porozumienie. Zastanawiam się, czy to jest związek zawodowy, który broni pracowników, czy związek broniący rządzących? Co uzyskali, uczestnicząc w tych rozmowach?
 
„Solidarność” podkreśla, że nauczyciele dostaną 15 proc. podwyżki w tym roku, wliczając w to 5 proc., które otrzymali w styczniu oraz 9,6 proc. podwyżki we wrześniu. Ma być skrócony okres stażu i dodatek za wychowawstwo nie mniejszy niż 300 zł.

„Solidarność” proponowała 15 proc.  w tym roku z wyrównaniem od stycznia i 15 proc. w przyszłym roku. Tymczasem będzie to niecałe 9 proc. w tym roku, gdy uśrednimy podwyżkę na wszystkie miesiące. 300 zł za wychowawstwo? Ale od kiedy i z jakich środków finansowych? Czy to samorządy mają za to zapłacić z dochodów własnych gminy? Karta Nauczyciela jasno mówi w artykule  30, ustępie 6, że ten składnik wynagrodzenia ustala jednostka samorządu terytorialnego. Kiedy zmienią się przepisy w tej sprawie? Te 300 zł jest dla mnie niepewne.
Reklama
 
Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Dziś w Rzeszowie strajkuje 55 proc. nauczycieli i prawie 80 proc. placówek edukacyjnych. ZNP i Forum Związków Zawodowych nie ustąpią? 

A co strona rządowa nam zaproponowała? Zmniejszyliśmy nasze żądania przecież. I to ustępowanie było na każdym etapie negocjacji. Na początku żądaliśmy 1000 zł, potem 30 proc. z wyrównaniem od stycznia, później 15 proc. od stycznia i kolejne 15 proc. od września. Prawdopodobnie związki zgodziłby się jeszcze na kolejne ustępstwo – 15 proc. w tym roku z wyrównaniem od stycznia i 15 proc. w następnym roku. Ale strona rządowa nie chciała już o tym rozmawiać. W piątek zaproponowano karkołomne rozwiązania – zwiększenie pensum i wtedy większe wynagrodzenie. 
 
Rząd podaje za przykład bogate kraje europejskie, w których nauczycielskie pensum także wynosi więcej godzin tygodniowo niż w Polsce. 

Ale nikt się nie zastanawia przy okazji, że to oznacza gorszą jakość kształcenia w wiejskich szkołach. Mamy wracać do sytuacji z czasów PRL-u?  Ja wtedy właśnie zaczynałem pracę, pensum wynosiło 26 godzin. Jako nauczyciel informatyk musiałem uczyć języka polskiego, rosyjskiego, do czego nie byłem przygotowany. Jaki nauczyciel zgodzi się uczyć fizyki w szkole podstawowej, w której tych godzin będzie niewiele? Ma jechać na 2/18, 4/18 etatu do jednej szkoły?
 
Może pracować w kilku.

Kto się na to zgodzi? Bulwersujące jest, że w Polsce świnie stały się ważniejsze od nauczyciela.
 
Przecież Pan wie, że te 500 zł na krowę i 100 zł na świnię, które obiecuje rolnikom prezes PiS Jarosław Kaczyński, ma pochodzić z budżetu unijnego i jeszcze nie jest pewne. 

Reklama
Ale słowa obietnic padły w takim momencie, w jakim padły. I po tych słowach miałem kilka telefonów w sprawie powołania komitetów strajkowych, bo zbulwersowani nauczyciele zdecydowali, że chcą jednak przystąpić do strajku. Oburza ich też możliwość zwiększenia pensum, bo to oznacza, że ok. 20 proc. straci pracę. Rząd daje propozycje, które trudno przyjąć. Mówi, że będą zwolnienia podatkowe do 26 roku życia. Przecież kończąc studia, jeśli uda się znaleźć prace, z takich zwolnień skorzysta się rok. Trudno się dziwić, że dyrektorzy szkół mają problem ze znalezieniem nauczycieli fizyki, informatyki, chemii. Za 1840 zł na rękę ludzie nie chcą pracować. 
 
Jednak na szali rozmów z rządem postawiono uczniów. W tym tygodniu mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne, w przyszły kończące ósmą klasę. Bezterminowy strajk stawia je pod znakiem zapytania. Co będzie dalej z uczniami?

Ustawa o sporach zbiorowych daje nauczycielom prawo do strajku i nie wyłącza ze strajku okresu egzaminów. A prywatnie uważam, że te egzaminy nie pozwalają na obiektywną ocenę umiejętności ucznia. Jako matematyk mam takie doświadczenie, że bardzo zdolna uczennica z powodu stresu i omyłkowego pominięcia zadania otwartego zdobyła na takim teście zaledwie 28 punktów, a uczeń nie mający pojęcia o matematyce – 26 punktów. Pytałem go, jak to zrobił. Śmiał się w głos, że zaznaczał na chybił-trafił i udało się. Jak nie będzie testów, można inaczej przeprowadzić nabór do szkół średnich. Kiedyś był konkurs świadectw, egzaminy wstępne. Pani minister jednym pociągnięciem ręki może wyrzucić z rozporządzenia zapis o egzaminie wewnętrznym. I nie ma żadnego problemu. Mówienie, że nie będzie przyjęć dzieci do szkół średnich to tylko straszenie. 
Reklama
 
Uczniowie jednak przygotowywali się do określonego rodzaju egzaminów.

Tak mówiła pani kurator oświaty w Rzeszowie w wywiadzie radiowym. A czy uczeń uczy się do egzaminu, czy dla siebie? Bo jeśli dla siebie, to po to, by mieć odpowiednią wiedzę, by móc kontynuować naukę w szkole średniej, a potem na studiach, by zdobyć określony zawód i dobrze zarabiać. A tu się mówi o uczeniu do testów? W jakim ja świecie żyję? 
 
Przecież testy są od lat!

A raport przygotowany ostatnio na zlecenie MEN oraz Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości nie zostawił suchej nitki na nowym systemie nauczania i podstawie programowej. My nie idziemy z edukacją do przodu. My się uwsteczniamy.
 
Protest nauczycieli jeszcze nigdy nie miał takiej skali. Rządzący uważają, że jest polityczną grą opozycji. A jednak część członków „Solidarności” dziś strajkuje mimo podpisania porozumienia przez ich związek.

Mam informacje ze szkół, które przekazali mi prezesi naszych oddziałów, że członkowie „Solidarności” strajkują razem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Głośno mówią, że kierownictwo zdradziło szeregowych członków związku.
 
Ta solidarność w proteście to efekt olbrzymiej frustracji środowiska z powodu płac i reformy? Czy może nieudolne mediacje strony rządowej?  

ZNP już 18 grudnia dał sygnał, że może być zorganizowany spór zbiorowy i strajk. Było niejedno wystąpienie do premiera. Na posiedzeniu Zarządu Głównego 10 marca podejmowana była decyzja o strajku. Dyskutowaliśmy wtedy między sobą. Podjęta została uchwała i apel do premiera o spotkanie z nami premiera, pani minister. Nie spotkali się z nami. Ani z kierownictwem związku, ani z prezydium. Zaczęto z nami rozmawiać dopiero tydzień przed strajkiem. Można było to zrobić wcześniej. Zapobiec tej sytuacji. Znalazły się pieniądze dla innych grup zawodowych, więc pewnie znalazłyby się także dla nauczycieli. Skoro tak świetnie rozwija się gospodarka, powinny się znaleźć w budżecie także pieniądze dla nauczycieli. 
Reklama
 
Chyba jednak tyle pieniędzy tam nie ma, skoro 500+ na pierwsze dziecko i 13 emerytura mają zwiększyć deficyt budżetowy. Przy rozmowach o strajku nie da się nie zauważyć nieobecności minister Zaleskiej. Nawet dziś, w pierwszym dniu strajku, nie pokazała się na konferencji prasowej.

Według mnie to potwierdzenie arogancji, jakiej jeszcze u żadnego ministra edukacji nie widziałem. A przeżyłem ich sporo, także już nieżyjącego ministra Stelmachowskiego, który groził laską, kiedy organizowaliśmy strajk, a byłem prezesem okręgu przemyskiego ZNP. Ale takiego zastraszania, jak jest teraz, jeszcze nie widziałem. Zastraszają wójtowie i starostowie, z których część jest z obecnie rządzącej opcji politycznej. Mówią nauczycielom, że jeśli strajkują, to mają być w szkołach przez 8 godzin. Straszą zwolnieniami, jakby nie znali przepisów prawa. Tyle się mówi o wolności, a strajkującym każe się ściągać flagi ze szkół? Przez lata uczestniczyłem w wielu rozmowach z politykami. Zawsze mieli swoje interesy i chcieli przechytrzyć protestujących, ale stwarzano przynajmniej pozory, że chce się pomóc, nikt nie wyciągał na stół gróźb zwolnień nauczycieli.
 
Ten strajk, nawet kończąc się podwyżkami, nie rozwiąże systemowych problemów polskiej edukacji. Szkoły w tysiącach gmin od dawna są folwarkami wójtów. I nie wiedza i kompetencje decydują o etacie, ale poparcie władzy. To także negatywnie wpływa na jakość kształcenia. 

To prawda. Wielu dyrektorów jest na usługach wójta, burmistrza czy starosty. Dostają dodatki, które pozwalają im zarabiać o wiele więcej od nauczycieli. Tymczasem nie znają nawet przepisów prawa. Wielu nie potrafiło zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy sporu zbiorowego. Działają po omacku. Zastraszają nauczycieli. Mnie też zastanawia, jaka jest jakość pracy w tak zarządzanej szkole. Sądzę, że zostawia wiele do życzenia. 
Reklama

 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.