Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

"Mężczyzna od kuchni". W siatkarskim świecie kibica Kacpra Gardziały

A A A
Z Kacprem Gardziałą, autorem profilu na FB Okiem Kibica oraz wolontariuszem na światowych imprezach w siatkówce mężczyzn, rozmawia Idalia Stochla

Dodano: 06-09-2019

Kacper Gardziała. Fot. Archiwum prywatne

Kacper Gardziała. Fot. Archiwum prywatne

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Kacper Gardziała, z wykształcenia inżynier produkcji, graphic designer w firmie Lancerto, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Ambasador i lider wolontariatu Mistrzostw Świata Katowice 2014. Lider wolontariatu podczas Intel Extreme Masters 2016 oraz Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn Polska 2017. Jako jeden z nielicznych Polaków znalazł się w gronie wolontariuszy finału Ligi Mistrzów w Madrycie. Swoją sportową pasją oraz relacjami ze sportowych wydarzeń dzieli się na założonym w 2013 roku profilu na Facebook „Okiem Kibica”.
 
Idalia Stochla: Nie daleko pada jabłko od jabłoni. Sportowego bakcyla zaszczepił Ci tato Wojciech, były zawodnik drużyny siatkarskiej Avii Świdnik. Tylko Ty zamiast kontynuować rodzinny sport, wolisz go komentować?
 
Kacper Gardziała: W czwartej klasie szkoły podstawowej tato zaprowadził mnie na trening siatkówki. Trenowałem blisko 5 lat. Pogodziłem się jednak z faktem, że nie bardzo mam predyspozycji, by zostać zawodowym siatkarzem. 1 m 88 cm wzrostu nie wróżyło świetlanej przyszłości na boisku… (śmiech). Postanowiłem, że w sporcie pozostanę, lecz w sposób bierny. Zakładałem pierwsze sportowe blogi, w tym fanclub Krzysztofa „ Igły” Ignaczaka. Wówczas, jednego z lepszych, jak nie najlepszych polskich siatkarzy. W 2013 roku, dodatkowo założyłem „Okiem Kibica”, czyli profil społecznościowy, gdzie zamieszczam relacje ze sportowych wydarzeń i swoje życie kibica od kuchni.
Reklama

Zarabiasz na życie jako grafik w Lancerto, łańcuckiej firmie, która ubiera Asseco Resovię Rzeszów oraz ubierała m.in. reprezentację polskich piłkarzy ręcznych, sztab szkoleniowy PZPS oraz reprezentację hokeja. Lepiej chyba nie mogłeś trafić?
 
Rozpoczynając pracę w Łańcucie wiedziałem, że to firma dość mocno powiązana z branżą sportową i stawia na sportowców. Dla mnie możliwość obcowania ze sportem również w pracy jest ogromnym atutem. Sport więc towarzyszy mi od rana do wieczora.
 
Od lokalnych meczy drugoligowych do Ligii Mistrzów. Jak ewoluowała przygoda z kibicowaniem?
 
Na studiach brałem udział w wielu lokalnych wydarzeniach, turniejach czy rozgrywkach sportowych. Teraz, po nawiązaniu ciekawych kontaktów, poznaniu wielu ludzi i chociażby z racji etatowej pracy, wybieram tylko te najwyższe rangą zawody sportowe.
 
Przeloty, przejazdy, zakwaterowanie, wyżywienie organizujesz samodzielnie. Skąd fundusze? Masz sponsorów?
 
Do tej pory… finansowałem wszystko z własnej kieszeni. Na studiach po prostu odkładałem. Podczas ostatniego wyjazdu do Madrytu, UEFA zapewniała nam, wolontariuszom, wyżywienie i transport po mieście. Przelot i zakwaterowanie opłaciłem sam. Na szczęście, wokół mojego wyjazdu zrobiło się trochę szumu medialnego i kilku sponsorów się znalazło.
 
O jakich kosztach mówimy?
 
Dwa, czasem trzy tysiące złotych. Zależy oczywiście od sezonu i czasu trwania imprezy sportowej.
 
 
Fot. Archiwum prywatne
 
Drogą masz pasję…
 
(Śmiech). Tu mówimy o udziale w wydarzeniach sportowych ogólnoświatowych. W Polsce jest taniej. Zawsze staram się zaangażować znajomych, znajomych rodziców czy znajomych znajomych, by gdzieś przenocować. Nie koniecznie za miliony monet i niekoniecznie w warunkach hotelowych. A żywność na śniadanie czy obiad tak czy tak trzeba kupić. Czy to w Rzeszowie czy na drugim końcu Polski.
Reklama
 
A gdyby tak na pasji zacząć zarabiać?!
 
Póki co skupiałem się na znalezieniu etatowej pracy. Bez niej ciężko byłoby mi pokrywać koszty wyjazdów. W głowie kiełkuje już pomysł na rozwinięcie działalności w social media i założenie własnego sklepu internetowego pod szyldem „Okiem Kibica”.
 
Poznałeś prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina, Javiera Zanettiego, Estebana Cambiasso. Nie zastanawiałeś się, by emocje kibica przelać na papier? Opowiedzieć historię Polaka, rzeszowianina, który przybija piątkę ze sportowcami światowego formatu, trenerami z czołówek pierwszych stron gazet?
 
Chyba z racji wieku jeszcze nie dojrzałem do decyzji o napisaniu książki. Myślę, że na ten moment moja przygoda z kibicowaniem i relacjonowaniem sportowych wydarzeń się jeszcze nie skończyła. Parę nazwisk na wspomnianej przez Ciebie liście jeszcze się pewnie pojawi. 
 
Zdradzisz kulisy pracy wolontariusza? Co należało do Twoich obowiązków?
 
To praca bardzo ciekawa, ale ciężka. W Madrycie, przez cały tydzień pracowałem od rana do wieczora, niekiedy po dwie zmiany. Byłem odpowiedzialny za ‘hospitality’ czyli obręb działań organizatorów w zakresie organizacji spraw związanych ze stadionem, wydawania żywności dla wolontariuszy. Niekiedy trzeba było pracować przy blisko 40 stopniowym upale, ale udział w takim wydarzeniu wynagradza wszystko.

Chcesz powiedzieć, że opłaca się pracować na stadionie w 40 stopniowym upale, by przez kilka sekund stanąć koło Mohameda Salaha?
 
Jeśli w zamian za to mogłem poznać wolontariuszy z całego świata, piłkarzy, trenerów światowego formatu? I podać im choćby dłoń… Uwierz, niesamowite przeżycie.

Na „Okiem kibica” opowiadasz o siatce, piłce nożnej. Czy jest jakaś dyscyplina sportu, która Cię „nie kręci”?
Reklama
 
Szachy!
 
Złożyłeś wniosek o akredytację na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokyo. Czy udział w nich będzie wisienką na torcie i spełnieniem marzeń kibica?
 
Czy uda się akurat polecieć do Japonii? Zobaczymy. Ale obiecałem sobie, że wezmę udział w igrzyskach. Jak nie letnich to zimowych.
 
Kim są fani „Okiem Kibica”?
 
W większości relacje ze sportowych wydarzeń oglądają dziewczyny, kobiety. Dlaczego? Nie wiem! Przedział wiekowy 18-24 lata, sporo 13 i 14 latków. Zdarzają się osoby starsze. Ostatnio byłem w Krakowie na Memoriale Huberta Wagnera. Z kolegą zorganizowaliśmy spotkanie kibiców. Przyjechała Pani, około 50- letnia, która śledzi mój fan page i przyjechała specjalnie na nasze spotkanie, bo bardzo chciała nas poznać. Prowadziłem jakiś czas temu wykłady na Uniwersytecie Warszawskim. Po pierwszych zajęciach podeszła do mnie studentka i powiedziała: „ Ja Pana znam. Pan jest z OKIEM KIBICA”.
 
 
Fot. Archiwum prywatne
 
Stal Rzeszów czy Resovia?
 
Powiem, że mieszkam na osiedlu Stali Rzeszów, więc rozumie się samo przez się. Ale utożsamiam się też z Resovią, choćby z racji Asseco Resovii, klubu siatkarskiego, od którego też zaczęła się przygoda z relacjonowaniem imprez sportowych. Pierwszy mecz, na który zabrał mnie tato to był właśnie mecz rozgrywany przez Asseco. Pierwszy raz, siedząc na trybunach poczułem emocje.

Tato jest teraz Twoim kibicem?
 
Myślę, że tak. Choć zawsze trzymał mnie w ryzach, gonił do nauki, mówił, bym wziął się za odpowiedzialne życie, to podczas ostatniego wyjazdu na Ligę Mistrzów pomagał zorganizować nocleg u swoich znajomych. Zobowiązał się też do pomocy w zorganizowaniu noclegów w przyszłorocznej Lidze Mistrzów w Turcji. W trakcie jednego z wyjazdów poznałem piłkarza z czasów młodości taty, Stoiczkowa. To Bułgar, którego właśnie mój tato i osoby w jego wieku pamiętają. Leo Messi przełomu lat 80/90. Było o czym z tatą rozmawiać.
Reklama

Z jakimi sportowcami stanąłeś twarzą w twarz, podałeś im dłoń, zamieniłeś kilka zdań?
 
Od 2013 roku, czyli od momentu działalności w social mediach, oprócz nazwisk, które wcześniej wymieniliśmy, poznałem chyba wszystkich siatkarzy ze wszystkich możliwych klubów. Począwszy od Ligi Mistrzów, po zawodników najniższych lig. Podczas finału Ligi Mistrzów w Madrycie tyle się działo, było tyle obowiązków, że o dialogu w czasie rozgrywek ciężko było mówić. W 2014 roku, byłem liderem wolontariatu i liderem kontroli antydopingowej podczas meczy w piłce siatkowej. Po każdym meczu, w drodze losowania, dostawaliśmy jednego siatkarza, którego przez godzinę nie mogliśmy odstąpić. Zawodnik w ciągu godziny miał przystąpić do kontroli antydopingowej. Czasami w pokoju z siatkarzem siedziałem tylko kilka minut, czasami dłużej. Nie zawsze zawodnicy mieli ochotę na rozmowę. W zależności od sytuacji na boisku. W klubowych mistrzostwach świata w 2017 r. w Krakowie również pracowałem przy kontroli antydopingowej. Przyjechało 6 najlepszych klubów siatkarskich z całego świata. Poznałem wówczas Rosjanina Aleksandra Butko. Rozmowa z nim akurat fajnie się toczyła, bo w dzieciństwie przez 6 lat mieszkałem w Rosji. Ale największą przygodę przeżyłem, gdy podczas kontrolii antydopingowej w 2014 roku po wygranym finale w Mistrzostwach Świata Karol Kłos zabrał mnie do szatni reprezentacji Polski. Nie wiem czy kiedykolwiek przeżyje coś podobnego. Książka będzie długa…
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.