Reklama

Poznaj region

Na weekend. Kolejka gondolowa w Bieszczadach

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 15.08.2022
65902_solina
Share
Udostępnij
Od 6 tygodni można jeździć widokową koleją gondolową i podziwiać zielone wzgórza nad Soliną. Ta ściąga tłumy turystów. Podobnie jak Wioska Czadów, Osada Olbrzymów, Studnia bez dna, czy Labirynt Biesa rozlokowane na Górze Jawor, gdzie można dotrzeć nowo otwartą kolejką. Bilet normalny w obie strony –  39 zł, z wejście do parku już 69 zł.

Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. Gwarantuje piękne widoki na Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną. Stacja dolna Plasza, skąd startuje kolejka, jest miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną. W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. 
 
Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytułowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Gdy dotrzemy na Górę Jawor z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czekają kawa, ciasto oraz kolejne piękne widoki.  

Karczma Jawor na Górze Jawor

W Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury można zjeść tradycyjne potrawy: prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze.
 
Obok karczmy znajduje się Park Tematyczny. Tutaj poznamy legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.
 
– Park Tajemnicza Solina wpisuje się w oczekiwania turystów, którzy w ostatnich latach zmieniają sposób spędzania wolnego czasu na bardziej aktywny, w bliskości z naturą i w gronie rodzinnym. Stąd pomysł, by w ośrodku w Solinie stworzyć park tematyczny na otwartej przestrzeni i wpisany w otoczenie. Temat, który przybliżamy w Parku Tajemnicza Solina związany jest z bezpośrednio z regionem. To tutaj goście dowiedzą się o postaciach z bieszczadzkich legend. W Parku Tajemnicza Solina dzieci spotkają zabawne Czady. I właśnie historia i legendy Bieszczad są głównym bohaterem naszego Parku – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL. 
 
Park Tajemnicza Solina to doskonale zaprojektowana przestrzeń, której motywem przewodnim są legendy bieszczadzkie. PKL tworząc to baśniowe miejsce zadbały nie tylko o dobrą zabawę, ale przede wszystkim o to, by doświadczyć owianej tajemnicą opowieści o rusałkach, olbrzymach, biesach, czy też czadach. Czady uwielbiają zjeżdżać z górki na liściach, czasami korzystają z pustych konarów, dlatego też zapraszają wszystkich do wspólnego skorzystania z czadowego ślizgu. Najmłodsi w parku mogą wykazać się zręcznością i korzystając z Czadowego toru sprawnościowego  sprawdzić, czy są tak sprytni jak Czady.
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Młodzi turyści w Osadzie Olbrzymów mogą zaobserwować pozostałości po obecności potężnych istot, które swym wzrostem przewyższały nawet najwyższe szczyty Bieszczadów. Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w parku jest Studnia bez dna, która prowadzi do wnętrza ziemi. To w niej odkryjemy tajemnicę, która niesie ze sobą wiele niespodzianek. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy