Reklama

Poznaj region

Kolej gondolowa w Solinie. Fotografie Tadeusza Poźniaka

Aneta Gieroń
Dodano: 19.08.2022
66025_solina
Share
Udostępnij
Od 6 tygodni można jeździć widokową koleją gondolową i podziwiać zielone wzgórza nad Soliną. Warto się tam wybrać także wieczorową porą – takie zdjęcia udało się zrobić Tadeuszowi Poźniakowi.
 
Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną atrakcją w skali kraju, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. Gwarantuje piękne widoki na Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy. Podobnie jak Wioska Czadów, Osada Olbrzymów, Studnia bez dna, czy Labirynt Biesa rozlokowane na Górze Jawor, gdzie można dotrzeć nowo otwartą kolejką. Bilet normalny w obie strony –  39 zł, z wejściem do parku już 69 zł.
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną. Stacja Dolna Plasza, skąd startuje kolejka, jest miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór, ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną. W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. 

Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytułowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Gdy dotrzemy na Górę Jawor z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czekają kawa, ciasto oraz kolejne piękne widoki.  
 
W Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury można zjeść tradycyjne potrawy: prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze. Obok karczmy znajduje się Park Tematyczny. Tutaj poznamy legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.
 
Park Tajemnicza Solina to doskonale zaprojektowana przestrzeń, której motywem przewodnim są legendy bieszczadzkie. PKL tworząc to baśniowe miejsce zadbały nie tylko o dobrą zabawę, ale przede wszystkim o to, by doświadczyć owianej tajemnicą opowieści o rusałkach, olbrzymach, biesach, czy też czadach. Czady uwielbiają zjeżdżać z górki na liściach, czasami korzystają z pustych konarów, dlatego też zapraszają wszystkich do wspólnego skorzystania z czadowego ślizgu. Najmłodsi w parku mogą wykazać się zręcznością i korzystając z Czadowego toru sprawnościowego  sprawdzić, czy są tak sprytni jak Czady.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy