Reklama

Poznaj region

W niedzielę Jarmark Garncarski w Medyni. Zachwyć się ceramiką

Aneta Gieroń
Dodano: 05.07.2022
64977_medynia
Share
Udostępnij
Medynia Głogowska i gmina Czarna garncarstwem słyną, o czym świadczy popularność organizowanego od lat Jarmarku Garncarskiego. W tym roku impreza odbędzie się w niedzielę, 10 lipca i połączona będzie z I Podkarpackim Konkursem ”Gliniany Lampion”. Na scenie pojawią się: Karczmarze, Czarno-Czarni, AtmAsfera oraz kapele ludowe. A to nie wszystkie atrakcje, bo możliwe też będzie zwiedzania z przewodnikiem Galerii Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, pracowni garncarskich, podejrzenie otwarcia garncarskiego pieca po wypale, czy wzięcie udziału w grze terenowej. Start o godz. 14.00 w Ośrodku Gancarskim  Medynia oraz na uliczce Garncarskiej im. Władysławy Prucnal.
 
Wielu lat trzeba było, żeby przywrócić świetność medyńskiemu rzemiosłu, które po latach prosperity upadło wraz z Cepelią. W 2000 r. Gmina Czarna rozpoczęła realizację projektu "Medynia – gliniane złoża”. Utworzono Zagrodę Garncarską z tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki i zorganizowano pierwsze trzydniowe warsztaty garncarskie. W 2004 r. gmina zrealizowała kolejny projekt, w ramach którego wytyczono i oznakowano ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”, która prowadzi do wszystkich obiektów związanych z dawnym ośrodkiem garncarskim na terenie czterech miejscowości.  

Ośrodek Garncarski Medynia

W 2021 roku otwarty został długo oczekiwany Ośrodek Garncarski „Medynia” w Medyni Głogowskiej. Piękne miejsce, które wyrosło z Zagrody Garncarskiej, gdzie połączono nowoczesne rozwiązania architektoniczne i multimedialne z tradycyjną zabudową drewnianą. Najważniejszy dla tego miejsca – piec garncarski widoczny jest z drogi i przyciąga turystów. Powstała wspaniała makieta ceramiczna zagłębia garncarskiego – zainstalowana w posadzce budynku muzeum, podświetlona i przykryta szkłem. Dobrym duchem, wręcz ikoną tego miejsca jest Władysława Prucnal – symbol medyńskiego garncarstwa.
 
To też potwierdza, jak bardzo medyńska marka się rozwija, a wiele gospodarstw czerpie dochody z rzemiosła i turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają gminę. Tym, co ich przyciąga, jest m.in. organizowany od wielu lat jarmark garncarski.
 
W tym roku już w niedzielę, 10 lipca. Będą warsztaty i pokazy garncarskie, stoiska z rękodziełem i kuchnią regionalną, projekcja filmów archiwalnych i animacje dla dzieci.
 
Koniecznie do zobaczenia także piękna makieta autorstwa Anny Hass-Brzuzan, którą można oglądać w podłodze przy wejściu do budynku wystawienniczego. Makieta jest trójwymiarowym przedstawieniem terenu całego dawnego zagłębia garncarskiego z czterema wioskami. Ilość zaznaczonych na niej pieców garncarskich obrazuje skalę rzemiosła, jakim trudnili się tutejsi mieszkańcy. Prace nad makietą poprzedzone zostały badaniami terenowymi przeprowadzonymi przez GOKiR w Czarnej w 2017 i 2018 roku oraz licznymi konsultacjami środowiskowymi.  Dzięki nim udało się pozyskać informacje o piecach garncarskich, co pozwoliło precyzyjnie przyporządkować je do konkretnych punktów na mapie z odniesieniem do nazwisk garncarzy- właścicieli poszczególnych obiektów. Makieta ukazuje więc rozmieszczenie pieców, które zapisały się w pamięci mieszkańców, a także tych, które istnieją do dziś.  Dzieło jest artystycznym przedstawieniem zagłębia z okresu II połowy XX wieku, stąd bryła współczesnego kościoła  czy obecny przebieg dróg. Szkliwiona barwna ceramika pozwoliła na pokazanie urody całego obszaru, z szachownicą pól, strumieniami, lasami i stawami. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy