Katarzyna Twardzik

Instruktor fitness, pilates i bodyART?, trener personalny, właściciel Kasia Twardzik STUDIO

Ruszaj się? z głową

Dzialy: LIFESTYLE

O sobie:
? mogłabym długo, bo wiele robię i zawodowo, i hobbystycznie. Zawód i pasję łączę pracując jako instruktor fitness. Ponieważ moja fitnessowa przygoda trwa już od ponad 15 lat, mogę chyba nieskromnie stwierdzić, że jestem instruktorem dojrzałym i świadomym, choć uważam, że jeszcze wiele nauki i pracy przede mną. Dlatego każdego roku zaliczam kolejne szkolenia, warsztaty i konwencje. W ciągu ostatnich lat coraz bardziej przestawiam się na fitness Body & Mind, który oprócz silnego i sprawnego ciała integruje ciało z umysłem, pozwalają wyciszyć rozbiegane myśli i radzić sobie ze wszechobecnym stresem. Największą satysfakcję dają mi iskierki radości w oczach moich klientów, a także obserwowanie zmian, jakie zachodzą w ich ciałach i głowach. Mam nadzieję pracować w tym pięknym zawodzie do późnej starości i jestem głęboko przekonana, że to możliwe.

O blogu:
Człowiek jest stworzony do ruchu ? z tym mam nadzieję, wszyscy się zgadzamy. Aktywność fizyczna jest nam potrzebna do zachowania równowagi i zdrowia. Jednak to, jak się ruszać nie jest już takie oczywiste. Jesteśmy bombardowani ogromną ilością ofert klubów fitness, ośrodków sportowych i Szkół. Co wybrać? Jak ćwiczyć? I w ogóle po co? Za pomocą tego bloga będę chciała ruszyć nie tyle Wasze ciała, co głowy, zachęcając do myślenia i dociekania. Będzie o różnych treningach, ich aspektach zdrowotnych i ich wpływie na życie na różnych płaszczyznach. Zapraszam do czytania i ruszania się ? byle z głową!

bodyART & deepWORK - dwie twarze jednego treningu

A A A

Dodano: 21-06-2014

bodyART logo

bodyART logo

… albo dwa różne treningi, jednak mające wiele ze sobą wspólnego.

Ich nazwy brzmią enigmatycznie i pewnie większości z czytelników niewiele mówią, dlatego też postanowiłam nieco przybliżyć ich koncepcje na moim blogu. Mam nadzieję, że przynajmniej niektórzy zdecydują się na spróbowanie swoich sił na zajęciach, które są już dostępne w naszym pięknym mieście Rzeszowie oraz w Głogowie Małopolskim.

Na początku była joga…

Dosłownie. Joga to wywodzący się ze starożytnych Indii system obejmujący nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również, a może przede wszystkim rozwój duchowy. Wiele jeszcze osób wiąże jogę, zwłaszcza w zakresie medytacji, z praktykami religijnymi – jest to błędne założenie, ale niestety wciąż powszechne. Na poziomie fizycznym joga jest systemem bardzo złożonym, dającym wiele pozytywnych efektów dla naszej sprawności i dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Twórca metody bodyART®  – Robert Steinbacher - poszukiwał możliwości przeniesienia tych fantastycznych ćwiczeń (w jodze nazywanych asanami) do treningu fitness. Napotkał jednak na kilka przeszkód. Pierwszą był aspekt duchowy jogi – wiele społeczności zachodnich nie było (i nadal nie jest) gotowych na tak głębokie podejście do treningu. Drugą był anachronizm hatha jogi (asan), które są wykonywane w ten sam sposób od tysięcy lat, niezależnie od rozwijającej się wiedzy na temat funkcjonowania ciała ludzkiego.

… i Tradycyjna Medycyna Chińska

Kolejną inspiracją dla twórców treningów bodyART® i deepWORK® był również starożytny system Medycyny Chińskiej, u której podstaw stoją teorie Yin i Yang oraz Pięciu Elementów. Pierwsza z nich określa dążenie całego wszechświata do równowagi, natomiast druga opisuje przepływ energii we wszystkich formach życia. To tak w bardzo dużym skrócie i uproszczeniu.

bodyART® - pomost między Wschodem i Zachodem

Powyższe starożytne systemy stały się inspiracją dla zupełnie nowego treningu, który od momentu powstania (w tym roku świętowaliśmy jego 20-lecie) podbija serca coraz to większej rzeszy klientów zarówno w dużych klubach fitness, jak i w kameralnych studiach treningowych. Steinbacher w genialny sposób połączył to, co w fitnessie znane i najbardziej efektywne, czyli trening funkcjonalny, z tradycyjnymi technikami: jogą, japońskim Do In , pilates. Elementy zaczerpnięte z jogi zostały nieco zmodyfikowane, tak aby każdy, nawet niezbyt sprawny Kowalski, Smith lub Schmidt mógł ćwiczyć i zwiększać swoją sprawność. bodyART® jest również bardziej „strawny” dla zachodniego klienta dzięki temu, że jest dynamiczny – ćwiczenia cały czas zmieniają się, a trening „płynie” w rytm oddechu – inaczej niż w tradycyjnej jodze, która polega na długim wytrzymaniu statycznych asan, co dla większości nieprzywykłych do zatrzymania umysłu ludzi zachodu jest bardzo trudne i męczące.

Wreszcie całość została włożona w ramy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Każde ćwiczenie ma swoją stronę „Yin” i „Yang”, a cały trening dąży do przywrócenia równowagi: pomiędzy siłą a rozciągnięciem, napięciem a rozluźnieniem, ciałem i umysłem… Moim zdaniem równowaga ta jest kluczem do osiągnięcia i utrzymania pełni zdrowia, o czym pisałam już kiedyś na blogu (Najważniejsza jest równowaga)

Nadchodzi deepWORK®!

bodyART® buduje bardzo wiele parametrów sprawności fizycznej: siłę, wytrzymałość mięśniową, koordynację, równowagę i gibkość. Nie ma w nim natomiast miejsca na intensywny trening cardio. I chociaż nie jest wymogiem koniecznym, żeby dla zachowania zdrowia trening taki wykonywać, to wiele osób poszukuje w zajęciach takich submaksymalnych wysiłków. I tutaj po pewnym czasie w ramach szkoły bodyART® powstał deepWORK®. Czym jest ten trening, najlepiej obrazuje zdanie, które napisała na swoim profilu na fb właścicielka polskiej szkoły bodyART® - Marta Tymoszewicz-Bendarz: „bodyART® jest jak długi romans… deepWORK® jest jak dobry, szybki seks – i jedno i drugie jest dobre” [tłumaczenie z angielskiego – własne]. Innymi słowy, jeśli ktoś rozumie i akceptuje formułę bodyART®, jednak brakuje mu „porządnego wycisku”, deepWORK® jest idealnym rozwiązaniem. Nadal mamy tutaj koncepcję przepływów energetycznych i równowagi bodyART®, a do tego trening cardio wyciskający z człowieka siódme poty. Tym samym kombinacja bodyART® i  deepWORK® jest kompletnym programem treningowym praktycznie „załatwiającym” całość potrzeb większości z nas. deepWORK na Zachodzie stał się w czasie ostatnich 2 lat niekwestionowanym hitem w klubach fitness.

 

Podsumowanie:

bodyART® na poziomie fizycznym poprawia elastyczność, siłę, wytrzymałość mięśniową, koordynację ruchową, równowagę, świadomość swojego ciała. Na poziomie mentalnym poprawia koncentrację, wycisza umysł, pomaga w redukowaniu szkodliwego wpływu stresu na zdrowie. bodyART® integruje ciało z umysłem, uczy prawidłowego oddechu i podnosi poziom energii. Dzięki temu buduje pewność siebie, poczucie wewnętrznej równowagi i umiejętność pozytywnego spojrzenia na świat i własne życie. W bodyART® praca ma charakter interwałowy (zmienna intensywność), jednak tętno nie wzrasta powyżej 70% maksymalnej częstości skurczów serca (HR max), czyli utrzymuje się w zakresach tlenowych, co czyni z niego idealny prozdrowotny trening dla osób starszych, kobiet w niezagrożonej ciąży (ale tylko wtedy, gdy wcześniej ćwiczyły), ciśnieniowców, osób ze sporą nadwagą itp.

deepWORK® poprawia te same parametry sprawności fizycznej, co bodyART®, a do tego dokłada jeszcze intensywny trening krążeniowo-oddechowy i trening szybkości. Charakterystyczna jest interwałowa budowa jednostki treningowej, ale w odróżnieniu od bodyART® intensywność kształtuje się w przedziale 70 – 90% HR max – jest więc bardzo wysoka. Praca mięśni przebiega w warunkach beztlenowych, co czyni ten trening świetnym sprzymierzeńcem z walką ze zbędną tkanką tłuszczową. Tę odmianę treningu poleciłabym szczególnie osobom już wytrenowanym, szukającym możliwości dalszego podnoszenia wydolności organizmu oraz dla osób walczących z „kosmetyczną nadwagą”, którą bardzo trudno zrzucić. To także propozycja dla osób, które są pod wpływem wielu stresogennych czynników i mają potrzebę „wyżycia się”.

 

Wyobrażenie o obu treningach daje film z zeszłorocznego kongresu ZENsation, który jest najważniejszym wydarzeniem w świecie instruktorów i fanów bodyART® i deepWORK®

 

Pozostaje mi jeszcze tylko zaprosić Was na zajęcia – szukajcie ich w Rzeszowie i Głogowie Małopolskim:)

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.