Reklama

Świat

Tworzenie miejsc pracy priorytetem w dokumencie końcowym Szczytu Społecznego w Porto

Marcin Zatyka/PAP
Dodano: 08.05.2021
53646_szczyt
Share
Udostępnij
Tworzenie nowych miejsc pracy w dobie koronakryzysu będzie jednym z priorytetów Unii Europejskiej – wynika z porozumienia, zwartego przez instytucje UE i państwa członkowskie podczas Szczytu Społecznego w Porto.

Parafowane podczas piątkowego Szczytu Społecznego UE porozumienie zostało wieczorem przekazane przez premiera Portugalii Antonio Costę przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi. W sobotę podczas nieformalnego szczytu UE w Porto deklaracja została zaprezentowana uczestnikom wydarzenia i mediom.
 
W tzw. Deklaracji z Porto wskazano, że w Europie, wychodzącej z Covid-19, konieczne będzie przejście od ochrony miejsc pracy do ich tworzenia oraz poprawiania ich jakości. Zasadniczą rolę, jak wskazano, mają odegrać w tym procesie małe i średnie przedsiębiorstwa.
 
“Wdrożenia zasad Europejskiego filaru praw socjalnych będzie kluczowe dla zapewnienia tworzenia większej liczby lepszych miejsc pracy dla wszystkich w ramach odbudowy sprzyjającej włączeniu społecznemu” – napisano w dokumencie.
 
W deklaracji, w której wskazano na konieczność zachowania jedności i solidarności europejskiej w walce z pandemią, podkreślono znaczenie edukacji i umiejętności, a także potrzebę działań, pomagających w nabywaniu i zmianie kwalifikacji.

“Równocześnie zmiany związane z cyfryzacją, sztuczną inteligencją, telepracą i gospodarką platform będą wymagać poświecenia szczególnej uwagi wzmocnieniu praw pracowników i poprawie systemów zabezpieczenia społecznego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy” – napisano w porozumieniu wypracowanym podczas Szczytu Społecznego.
 
Jednym z głównych działań władz unijnych ma być też sprzyjanie likwidacji luk w zatrudnieniu oraz luk płacowych i emerytalnych pomiędzy kobietami a mężczyznami.
 
Autorzy uzgodnionego w Porto dokumentu zapewnili, że priorytetowo traktować też będą działania wspierające młodych poszkodowanych przez koronakryzys.

“Musimy zadbać o to, by stali się (oni – PAP) siłą napędową (…) odbudowy, służącej konstruowaniu Europy przyszłości, również przy wykorzystaniu pełnego potencjału programu Erasmus+ z myślą o zwiększeniu mobilności w całej Europie dla wszystkich studentów i praktykantów” – zaznaczyli w deklaracji unijni przywódcy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy