Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Szefowie parlamentów V4 zaapelowali m.in. o uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi

A A A
Piotr Doczekalski, Karol Kostrzewa/PAP

Dodano: 11-06-2021

Spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Fot. Maciej Kulczyński/PAP

Spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Fot. Maciej Kulczyński/PAP

O uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi zaapelowali w piątek szefowie parlamentów V4. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapewniła, że zgadzają się oni we wszystkich istotnych dla regionu kwestiach, a marszałek Senatu Tomasz Grodzki, że parlamenty V4 włączą się w pełni debatę o przyszłości UE.

W spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), które odbyło się w piątek na Zamku Topacz w miejscowości Ślęza koło Wrocławia, obok marszałków Sejmu i Senatu uczestniczyli także przewodniczący: Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover, Rady Narodowej Republiki Słowackiej Boris Kollar, Senatu Republiki Czeskiej Milos Vystrcil oraz Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondracek.
 
"Chciałabym bardzo podkreślić, że zgadzamy się we wszystkich kwestiach istotnych dla naszego regionu, które poruszaliśmy dzisiaj na spotkaniu" - powiedziała marszałek Sejmu na konferencji po spotkaniu.
Reklama
 
Witek zaznaczyła, że uczestnicy piątkowego spotkania podkreślali, iż V4 mówi "silnym, mocnym głosem". "I chcielibyśmy także w innych kwestiach ten głos wzmocnić, to jest także wzmocnienie głosów naszych rządów, dyplomacja parlamentarna rozwija się" - stwierdziła.
 
Poinformowała, że podczas spotkania poruszono "zagadnienia dotyczące przede wszystkim kwestii związanych z zagrożeniami na terenie nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej", ale też "w ogóle zagrożeń jakie dotykają Unię Europejską". "Zwracaliśmy uwagę na to co się dzieje za naszą wschodnią granicą, podkreślaliśmy znaczenie walki opozycji na Białorusi" - powiedziała Witek.
 
We wspólnym oświadczeniu przewodniczący parlamentów V4 podkreślili, że "solidarnie potępiają wszelkie akty łamania prawa międzynarodowego, a przede wszystkim, wywołanie eksplozji składów amunicji w Vrbeticach na terytorium Republiki Czeskiej oraz zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego celem aresztowania znajdującego się na jego pokładzie działacza białoruskiej opozycji Romana Protasiewicza".
 
Poparli też "przyjęcie sankcji przeciwko reżimowi (w Mińsku), ale nie przeciwko obywatelom". Zaapelowali "o przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów prezydenckich na Białorusi, uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym dziennikarzy i przedstawicieli mniejszości narodowych, powstrzymanie się od represji wobec społeczeństwa obywatelskiego oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka".
Reklama
 
W części piątkowego spotkania dotyczącej bezpieczeństwa mowa była nie tylko o obronności, ale też o bezpieczeństwie po wyjściu z pandemii koronawirusa - poinformowała marszałek Sejmu. "Mówiliśmy także o tym, że potrzebna jest współpraca nie tylko na szczeblu przewodniczących i komisji, ale także poszczególnych parlamentów, już pierwsze takie rozmowy się rozpoczęły" - poinformował.
 
Druga część spotkania, prowadzona przez marszałka Senatu, poświęcona była Konferencji dla przyszłości Europy. Grodzki podkreślił, że w przedstawiciele parlamentów V4 wymienili się „dogłębną refleksją na temat naszych oczekiwań, jaka powinna być formuła dyskusji nad dalszym kształtem UE”. „Z jednej strony ona musi być partycypacyjna, deliberacyjna, gdyż 92 proc. obywateli UE chce mieć bezpośredni wpływ na tę dyskusję i na przyszły kształt UE, a to parlamenty są przedstawicielami obywateli” - powiedział.
 
Grodzki dodał, że jeśli dojdzie do etapu decyzji politycznych, to parlamenty, jako przedstawiciele obywateli, będą miały kluczową rolę do odegrania. "Dlatego cieszymy się, że poprzez wspólne wysiłki Grupy Wyszehradzkiej udało się doprowadzić do tego, że już na początku tej konferencji nasze parlamenty będą w pełni włączone w ten nowy rozdział debaty europejskiej” - powiedział marszałek Senatu.
 
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér podkreślił, że po przejęciu przez Węgry 1 lipca od Polski prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej będą organizowane spotkania przewodniczących parlamentów V4 w lipcu i we wrześniu oraz w marcu 2022 r. "Ale chcemy też, by nasze komisje spraw zagranicznych, obronności i ds. Unii Europejskiej miał możliwość konsultowania ze sobą" - dodał.
Reklama
 
Kövér powiedział też, że w kontekście debaty o przyszłości UE zaproponował, aby parlamenty uzgadniał wspólne stanowiska w ramach tej debaty. „Jeśli będziemy mieli wspólne opinie, to w tej debacie będziemy mogli wzmacniać swoje stanowiska” - mówił. Podkreślił, że wspólnym stanowiskiem V4 jest na przykład kwestia przyśpieszenia integracja z UE państwa na Bałkanach Zachodnich.
 
Przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil podkreślił, że uczestnicy spotkania V4 zgodzili się, że parlamenty demokratyczne są filarami poszczególnych krajów. „W kontekście konferencji o przyszłości UE (…) chcemy powiedzieć w jakim miejscu się znajdujemy – co nam się udaje, w czy jesteśmy dobrzy, a co nie działa” - zaznaczył.
 
Przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondráček dodał, że wspólna jest opinia, iż parlamenty narodowe to miejsce, „w którym powinna odbywać się dyskusja na temat przyszłości Europy”. „Byśmy wszyscy mieli poczucie, że to nasza Europa, że o nikim nie zapomnimy, że nie jest to jakaś grupa interesów” - dodał.
 
Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej Boris Kollár wskazał zaś, że nowym wyzwaniem dla państw V4 są ataki cybernetyczne, ataki dezinformacyjne, operacje hybrydowe i działania obcych służb. „Cieszę się, że otworzyliśmy dyskusję o współpracy w ramach tych struktur integracyjnych, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa”- zaznaczył.
Reklama
 
We wspólnym oświadczeniu, w który zawarto wszystkie najważniejsze kwestie poruszone podczas piątkowego spotkania, szefowie parlamentów V4 oprócz apelu w sprawie sytuacji na Białorusi, m.in. potwierdzili ponadto poparcie dla procesu integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich i dla Partnerstwa Wschodniego.
 
Wyrazili też głębokie zaniepokojenie trwającym konfliktem na wschodzie i południu Ukrainy oraz utrzymującym się napięciem w relacjach pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem, a także sytuacją w Mołdawii i Gruzji. Wezwali do zakończenia konfliktów oraz wypracowania trwałych porozumień pokojowych. Politycy podkreślili także potrzebę przyśpieszenia przez Ukrainę europejskich reform i "zademonstrowania zaangażowania w poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym praw osób należących do mniejszości narodowych".
 
Szefowie parlamentów V4 uznali w roku 30-lecia powołania Grupy Wyszehradzkiej, że "w minionych dekadach ten format współpracy dobrze przysłużył się interesom naszych narodów; przyczynił się do wejścia w skład NATO i Unii Europejskiej oraz pozwolił na budowanie w ich ramach własnej pozycji". Podkreślili szczególną wagę współpracy w dobie pandemii Covid-19.
 
Przewodniczący parlamentów V4 potwierdzili też "zdecydowane zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa zbiorowego w ramach NATO, więzi transatlantyckich i jedności w obronie naszych wartości i interesów oraz pełne wsparcie dla adaptacji Sojuszu na potrzeby przygotowania go na przyszłość w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa". 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-09-30 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dolarów na załatanie budżetu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił...

Wicepremier Ukrainy: kobiety były gwałcone godzinami, a potem zabijane

Rosja popełniła na Ukrainie "prawie wszystkie...

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.