Tokio/lekkoatletyka – triumf i rekord świata Amerykanki McLaughlin na 400 m ppł

PAP - bia/ cegl/
Dodano: 04.08.2021
55400_39985771_39985681-resizer-750
Sydney McLaughlin zwyciężyła w biegu na 400 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio, poprawiając własny rekord świata. Amerykanka uzyskała czas 51,46. Dotychczasowy rekord wynosił 51,90. Srebro zdobyła jej rodaczka Dalilah Muhammad, a brąz Holenderka Femke Bol.

Muhammad, mistrzyni olimpijska z 2016 i mistrzyni świata z 2019 roku, uzyskała 51,58, natomiast Bol – 52,03. Aż pięć zawodniczek w finale poprawiło swoje rekordy życiowe.

W półfinale tej konkurencji odpadła Joanna Linkiewicz.

Rywalizacja Amerykanek zapowiadała się na jedno z największych wydarzeń lekkoatletycznych zmagań w Tokio, a o formie tych zawodniczek świadczy fakt, że obie pobiegły w środę poniżej rekordu świata.

Przez większość dystansu prowadziła 31-letnia Muhammad, ale tuż przed metą została wyprzedzona przez swoją rodaczkę.

Poprzedni rekord świata McLaughlin, która 7 sierpnia skończy 22 lata, ustanowiła w czerwcu tego roku podczas zawodów w USA.

Biegi na 400 metrów przez płotki w Tokio przejdą do historii sportu. Dzień wcześniej w finale mężczyzn w tej konkurencji najlepszy okazał się Norweg Karsten Warholm, który również poprawił własny rekord świata, jako pierwszy "łamiąc" barierę 46 sekund – uzyskał 45,94.