Reklama

Świat

Współpraca w dziedzinie węglowodorów oraz wojna w Ukrainie tematami rozmowy prezydentów Polski i Senegalu

Aleksandra Rebelińska / PAP
Dodano: 08.09.2022
66617_08wrz8
Share
Udostępnij
Współpraca w dziedzinie węglowodorów oraz wojna w Ukrainie były głównymi tematami czwartkowej rozmowy prezydentów Polski i Senegalu, Andrzeja Dudy i Macky'ego Salla. Rysują się bardzo poważne perspektywy w zakresie dostaw węglowodorów z Senegalu do Polski – podkreślił polski przywódca.

Prezydent przebywa z wizytą w Afryce Zachodniej; odwiedził już Nigerię i Wybrzeże Kości Słoniowej. W czwartek gości w Senegalu, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju.

Na późniejszej wspólnej konferencji prasowej Duda podkreślał, że Senagal rozwija się bardzo dynamicznie i ma przed sobą świetną perspektywę, związaną m.in. z odkrytymi złożami węglowodorów. "Właśnie współpraca w różnych dziedzinach była dziś przedmiotem moich bezpośrednich rozmów w cztery oczy z panem prezydentem, ale także i spotkania naszego z delegacjami" – podkreślił.

„W najbliższym czasie rozpocznie się eksploatacja złóż węglowodorów tutaj w Senegalu; dzisiaj na naszym spotkaniu, w polskich delegacjach obecni byli przedstawiciele zarówno PKN Orlen – wielkiego polskiego koncernu naftowego i chemicznego – ale także i PGNiG. Rozmawialiśmy o eksploatacji tych złóż, o możliwościach technologicznej i inwestycyjnej współpracy, a także o potencjalnych dostawach węglowodorów do naszego kraju" – powiedział prezydent po spotkaniu.

Jak zaznaczył, Polska cały czas rozbudowuje potrzebną do tego typu działań infrastrukturę, jak gazoport w Świnoujściu czy połączenia rurociągowe z innymi państwami Europy Środkowej. "Rzeczywiście dla współpracy – także i w zakresie dostaw węglowodorów z Senegalu w przyszłości – rysują się bardzo, bardzo poważne perspektywy" – dodał.

Prezydent poinformował, że tematem rozmów było także bezpieczeństwo cyfrowe i rozwój sektora IT. "Rozmawialiśmy o różnych formach współpracy, o polskich firmach, które oferują tu supernowoczesne technologie i produkty. Wierzę głęboko, że ta rewizyta polskiego prezydenta w Senegalu, która jest zarazem pierwszą w historii wizytą polskiego prezydenta w tym kraju, na tej ziemi, w państwie, które niezwykle dynamicznie się rozwija i ma przed sobą świetlaną perspektywę, przyniesie korzyści zarówno Senegalowi i tej części Afryki, jak i Polsce i naszemu społeczeństwu" – stwierdził prezydent, informując o podpisaniu dwóch porozumień: o współpracy gospodarczej i w dziedzinie sportu.

Prezydent relacjonował, że dużą część rozmowy zajęła kwestia napaści Rosji na Ukrainę oraz jej skutków, a także rozszerzających się rosyjskich wpływów w Afryce oraz problemu rosyjskiej propagandy "sączonej w krajach afrykańskich, również na różnego rodzaju portalach społecznościowych. "Jak wszyscy w Polsce doskonale wiedzą, od dziesięcioleci czy wręcz od stuleci znamy to doskonale, niestety borykamy się w naszej historii ciągle z rosyjskim imperializmem" – powiedział Duda.

"Nie mamy żadnych wątpliwości, że (…) rosyjska napaść na Ukrainę, to jest kolejna odsłona rosyjskiego imperializmu. Rosja chce panować nad Europą na kształt dawnego panowania, jakie miało imperium carów" – mówił prezydent.

"My dziś jesteśmy niepodległym państwem, wolnym, suwerennym narodem i chcemy tę suwerenność za wszelką cenę zachować. Dziś tę suwerenność Rosjanie chcą odebrać Ukraińcom, chcą zabrać im niepodległość, dlatego my Ukrainę w sposób zdecydowany wspieramy, mówiłem o tym dziś panu prezydentowi" – podkreślił Duda.

Również przywódca Senegalu zapewnił, że jego kraj chce współpracować z Polską m.in. w branży węglowodorów, rolnictwa, czy morskiej. „Chcielibyśmy wzmocnić wymianę gospodarczą, angażując sektory prywatne naszych obu krajów” – dodał Sall, zapewniając, że polskie przedsiębiorstwa są mile widziane w Senegalu.

Przekazał, że z Dudą omówił także sytuację w Ukrainie i Sahelu. „Mówiliśmy o terroryzmie i jego negatywnym wpływie na pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe” – dodał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy