Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Prezydent Duda w RAI: rosyjski imperializm musi być zatrzymany

A A A
Sylwia Wysocka/PAP

Dodano: 19-10-2022

Fot. PAP/EPA/Alessandro Carignano HANDOUT

Fot. PAP/EPA/Alessandro Carignano HANDOUT

Prezydent Andrzej Duda, który złożył wizytę we Włoszech, powiedział telewizji RAI we wtorek wieczorem, że "dla bezpieczeństwa Europy, dla bezpieczeństwa świata rosyjski imperializm musi być zatrzymany". Zapewnił, że trzyma kciuki za przyszłą premier Włoch Giorgię Meloni.
W wywiadzie dla drugiego programu telewizji RAI prezydent oświadczył: "Naszym stanowiskiem od samego początku jest wsparcie dla Ukrainy; to jest rzecz najistotniejsza, dla nas najważniejsza".
 
"Często mówi się o tym, że Polacy na wojnę na Ukrainie, na rosyjską napaść na Ukrainę reagują bardzo emocjonalnie"- zauważył.
 
Przypomniał, jak bardzo serdeczna była reakcja polskiego społeczeństwa; ludzi, którzy w pierwszych godzinach po rosyjskiej agresji pojechali na granicę i do swoich samochodów zabierali uchodźców z Ukrainy, zapraszali ich do swoich domów.
Reklama
 
Andrzej Duda przypomniał we włoskiej telewizji, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę 7 milionów uchodźców z tego kraju przekroczyło polską granicę, a obecnie przebywa ich w Polsce około dwóch milionów.
 
"My wiemy, co to znaczy rosyjska napaść, co to znaczy rosyjska okupacja. My wiemy, co to znaczy być w rosyjskiej niewoli"- podkreślił.
 
"Gdy Polacy zobaczyli, co się dzieje z Ukraińcami, ta pomoc była autentyczna, była emocjonalna, z serca. Natomiast my jako władze polskie patrzymy na to chłodno i racjonalnie. My wiemy o tym, że Rosjan trzeba zatrzymać, że to jest odrodzony rosyjski imperializm"- mówił.
 
"Wspieramy Ukraińców - dodał- bo wiemy, że opierają się rosyjskiemu imperializmowi". "Jeżeli Ukraińcy ulegną, następni być może będziemy my. Mamy tego świadomość"- oświadczył prezydent RP.
 
Następnie stwierdził: "Wiemy o tym, że dla bezpieczeństwa Europy, dla bezpieczeństwa świata rosyjski imperializm musi być zatrzymany. Dla mnie przede wszystkim oznacza to wyparcie Rosji z uznanych międzynarodowo granic Ukrainy".
 
Andrzej Duda oświadczył: "Sprawiedliwe rozwiązanie jest tylko jedno; Ukraina musi wrócić do swoich uznanych międzynarodowo granic".
 
Zdaniem prezydenta "to jest fundament do zakończenia tej wojny".
 
"Ta wojna musi się skończyć na dwa sposoby; po pierwsze rosyjskie wojska muszą wycofać się z ziem ukraińskich, które okupują od 2014 roku. Ukraina musi wrócić do swoich uznanych międzynarodowo granic, a po drugie zbrodniarze wojenni muszą zostać ukarani, wspólnota międzynarodowa musi ich ścigać i ukarać, bo to jest wymóg tego, żeby pokój był zachowany na przyszłość"- wyjaśnił.
Reklama
 
Mówiąc o pomocy dla Polski wspierającej Ukraińców prezydent zaznaczył: "Ja nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy pomagać Ukraińcom i Ukrainie nie oglądając się na to, czy Europa nam pomaga, czy nie pomaga, czy Komisja Europejska jest łaskawa nam pomóc, czy traktuje nas tak samo, jak potraktowała Turków i władze tureckie, którym przekazała miliardy euro po to, żeby zatrzymać migrantów , którzy szli do Niemiec, Francji, do Europy zachodniej".
 
"Oczywiście- zaznaczył- jest nam przykro i wyciągamy wnioski z tego, że nie dostaliśmy tej pomocy, która nam się należała obiektywnie i nam się należy. Powinniśmy otrzymać wsparcie z Unii. To są miliony ludzi, którzy przyszli do Polski i ludzi ci są obciążeniem dla naszego budżetu bo przecież są to w wielu przypadkach kobiety z dziećmi". Jak podkreślił, część z tych osób jest cały czas na utrzymaniu państwa.
 
"Szkoda, że Unia Europejska, że instytucje unijne, że lewicowo- liberalne środowiska polityczne, które dzisiaj rządzą w Komisji Europejskiej, w Parlamencie Europejskim nie potrafią uczciwie spojrzeć na tę kwestię i wesprzeć kraju, którego ludzie po prostu z sercem na dłoni niosą pomoc innym"- ocenił polski prezydent.
 
Pytany o to, czego boją się Polacy ze strony Rosji, odparł: "My się obawiamy tego, co dla nas jest oczywiste".
 
Przypomniał, że w 2008 roku ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński mówił w Gruzji, że imperializm rosyjski odrodził się i trzeba go zatrzymać, bo Rosja może napaść na Ukrainę, na kraje bałtyckie, a potem być może na Polskę.
Reklama
 
"Ja sobie zdaję sprawę z tego, że Berlinie, Paryżu, Brukseli w ogóle sobie nie wyobrażają , że tam może przyjść rosyjski żołnierz, zgwałcić żonę, córkę i zastrzelić człowieka strzałem w tył głowy, ale my Polacy doświadczyliśmy tej rzeczywistości"- wytłumaczył.
 
"To nie Zachód, to nie NATO, to nie Polska odbudowuje wyścig zbrojeń. To Rosja jest agresorem"- dodał A.Duda.
 
Odnosząc się do ataku Rosji na Ukrainę w lutym tego roku wskazał, że Rosja "w żaden sposób nie została sprowokowana".
 
"Naiwny jest ten, kto wierzy w rosyjską propagandę, która opowiada o nazistach na Ukrainie; to jest kompletna bzdura"- podkreślił. "Po prostu- ostrzegł- Rosja chce władać, powiększać swoje tereny", chce wykorzystywać de facto niewolniczą pracę innych narodów, być pasożytem na organizmie innych państw i narodów".
 
"My się na to nie zgadzamy"- oznajmił Andrzej Duda, który wyraził przekonanie, że "Rosję da się pokonać". Mówił o potrzebie wysyłania broni i sprzętu na Ukrainę i przypomniał o tym, że Polska wysyła kolejne partie uzbrojenia.
 
Prezydent położył też nacisk na systematyczne wzmacnianie potencjału obronnego Polski, "po to, by nie opłacało się nas zaatakować".
 
"Chcesz pokoju, szykuj się do wojny, a wtedy ona nie nastąpi"- powiedział prezydent.
 
Wyraził nadzieję na bliższą współpracę z nowym rządem Włoch, na czele którego ma stanąć Giorgia Meloni z ugrupowania Bracia Włosi.
Reklama
 
"To, co mówi w swoich wystąpieniach pani Giorgia Meloni, przyszła premier Włoch , co można przeczytać również w jej założeniach programowych, jest bardzo zbieżne z naszym spojrzeniem , z moim spojrzeniem także na świat"- wyjaśnił.
 
Odniósł się do słynnych we Włoszech słów Meloni: "Jestem Giorgia, jestem kobietą, jestem matką, jestem chrześcijanką".
 
"Jestem Andrzej, jestem mężczyzną, jestem ojcem, jestem katolikiem"- dodał po włosku.
 
"To jest w ogromnej części bardzo podobny profil ideowy. My też jesteśmy ludźmi wierzącymi, my też system wartości chrześcijańskich, katolickich uważamy za ważny, my też bardzo mocno stawiamy na rodzinę"- zapewnił prezydent RP i przywołał program 500 Plus.
 
"To nie jest żadna pomoc, żadna jałmużna, to jest inwestycja"- wyjaśnił.
 
Prezydent stwierdził, że "ta polityka jest dobrze przyjmowana przez polskie społeczeństwo" i będzie kontynuowana.
 
"To właśnie dlatego ja po raz drugi wygrałem wybory prezydenckie w 2020 roku mimo wszystkich trudności, mimo pandemii, mimo cierpienia"- oświadczył.
 
Przyznał, że program Giorgii Meloni jest mu bliski i jest otwarty na współpracę z nowymi włoskimi władzami.
 
"Ta szansa, którą włoscy wyborcy dali pani Giorgii Meloni, młodej polityk, młodszej ode mnie, jest także dla Włoch nowym otwarciem"- dodał Andzrej Duda i zapewnił: "Trzymam kciuki za jej powodzenie". Wyraził nadzieję, że Polska i Włochy będą "razem zmieniały Unię Europejską na taką, jaką chcemy, żeby była".
Reklama
 
"My chcemy silnej Unii Europejskiej, która będzie ze sobą dobrze współpracowała , ale my chcemy Unii Europejskiej wolnych narodów i równych państw- suwerennych, narodowych", które współpracują, ale "nie ingerują w swoje sprawy, takie jak kwestie religijne, światopoglądowe, kulturowe"- wyjaśnił.
 
Mówiąc o postaci św. Jana Pawła II prezydent zaznaczył, że jako "duchowy ojciec" świata papież nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem.
 
"Przeciwnicy, ci, którzy chcą skrętu Polski na lewo , którzy chcą, żeby Polska pozbyła się swojej chrześcijanskiej, katolickiej tradycji, żeby wyrzekła się swoich katolickich, chrześcijańskich korzeni, tak bardzo zwalczają Ojca Świętego Jana Pawła II"- powiedział na koniec polski prezydent.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-12-09 12:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-09
USD 4,4351 -0,91%
EUR 4,6821 -0,33%
CHF 4,7474 -0,05%
GBP 5,4317 -0,31%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dolarów na załatanie budżetu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił...

Wicepremier Ukrainy: kobiety były gwałcone godzinami, a potem zabijane

Rosja popełniła na Ukrainie "prawie wszystkie...

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.