Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Polska miała rację ostrzegając przed Rosją - przyznają politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Finlandii

A A A
PAP

Dodano: 24-11-2022

Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUT

Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUT

Polska miała rację ostrzegając przed Rosją - przyznali w ostatnich miesiącach politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Konsekwencją zmiany postrzegania Rosji przez państwa europejskie jest przyjęcie w środę przez Parlament Europejski rezolucji uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował, że w dniu przyjęcia rezolucji PE Rosja wykorzystała 67 rakiet przeciwko ukraińskiej "infrastrukturze, energetyce, zwykłym ludziom" i tym samym "udowodniła całemu światu, że to wszystko prawda", że jest państwem terrorystycznym.

Ówczesna minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss przyznała na początku kwietnia, że Polska miała rację przez wiele lat ostrzegając przed Rosją. Podczas wizyty w Warszawie zauważyła, że Polska jest w czołówce tych, którzy wzywają do zdecydowanej reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę, ale jeszcze przed obecnym kryzysem "Polska zawsze miała klarowne spojrzenie na Rosję".
Reklama

"Zrozumieliście wrogie zamiary Putina. Mieliście rację" - oceniła wówczas Truss.

Władze Niemiec przed wybuchem wojny na Ukrainie oskarżane były o preferencyjne traktowanie Rosji i przedkładanie własnego interesu ekonomicznego nad bezpieczeństwo krajów Europy Wschodniej. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji niemieccy politycy byli krytykowani za brak zdecydowanych kroków popierających Ukrainę.

Jeszcze w grudniu 2021 roku kanclerz Niemiec Olaf Scholz utrzymywał na szczycie UE, że "Nord Stream 2 jest projektem czysto prywatnym", który zostanie rozstrzygnięty "całkowicie apolitycznie" i gazociąg został w ten sposób skutecznie wykluczony z ewentualnych sankcji wobec Rosji.

Tymczasem na szczycie branży inżynieryjnej w październiku br. Scholz oświadczył, że Putin "używa dostaw energii także jako broni". W swoim wystąpieniu twierdził też, że w porę rozpoznał gazowy szantaż Putina i "już w grudniu zadał sobie pytanie i przekazał je swoim pracownikom", co by się stało, "gdyby Rosja przestała dostarczać gaz".

Było to w czasie, "kiedy większość ludzi nie uważała tego za prawdopodobne, ale ja myślałem, że jest to możliwe" - podkreślił.

Dziennik "Bild" wytykał wtedy, że Scholz będący w latach 2018-2021 ministrem finansów i wicekanclerzem "popierał kurs byłej kanclerz Angeli Merkel, która doprowadziła Niemcy do gazowego uzależnienia od kremlowskiego dyktatora Putina", a gdy sam został kanclerzem, "bronił budowy rosyjskiego rurociągu Nord Stream 2 - nawet wtedy, gdy rosyjskie wojska maszerowały już do granicy z Ukrainą".
Reklama

Na stronie ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec 19 października zamieszczono opis stosunków bilateralnych z Rosją, w którym stwierdzono: "Rosja naruszyła podstawowe zasady prawa międzynarodowego swoją agresją na Ukrainę oraz aneksją ukraińskich regionów w latach 2014 i 2022 . Miało to poważne konsekwencje dla wszystkich obszarów stosunków niemiecko-rosyjskich. W obecnych okolicznościach nie jest już możliwe kontynuowanie wymiany i współpracy jak wcześniej".

Aneksja Krymu w 2014 roku nie spowodowała jednak zwrotu w niemieckiej polityce wobec Moskwy. Jeszcze w czerwcu br. "Foreign Policy" pisał, że pomimo przemówienia kanclerza Olafa Scholza kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę ogłaszającego nowe realia niemieckiej polityki obronnej i zagranicznej, "zapowiadana zmiana nie nastąpiła".

"Zdecydowanie zbyt długo niemiecka klasa polityczna szczyciła się swoim rzekomo cierpliwym, zrównoważonym podejściem do Moskwy, które wznosiło się ponad to, co postrzegała jako prymitywne lęki i pasje swoich wschodnioeuropejskich sojuszników. Przez lata Berlin wypracował szereg porozumień, formuł i formatów, które, jak sądził, uspokoiły i nasyciły Putina" - oceniał amerykański magazyn.

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w rozmowie z "Tagesspiegel" we wrześniu powiedział, że "Putin prowadzi wojnę nie tylko z Ukrainą, ale z porządkiem Zachodu" i "jeśli wygra tę wojnę, nie zatrzyma się, ale będzie kontynuował", a prezydent Lech Kaczyński ostrzegając przed rosyjskimi zamiarami po inwazji na Gruzję w 2008 roku "miał rację".
Reklama

Schaeuble powtórzył te słowa w zeszłym tygodniu, przyznając że jest zły na siebie za to, że nie dostrzegł wcześniej zagrożenia, jakie stwarza Rosja. "Nie chcieliśmy tego widzieć" - powiedział gazecie "Handelsblatt". "Mogłem przyjrzeć się temu, co Rosja robiła w Czeczenii albo posłuchać ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego" - dodał.

Również dziennik "Le Figaro" już w czerwcu zwracał uwagę, że to kraje Europy Wschodniej miały rację, a tandem francusko-niemiecki zawiódł w polityce wobec Rosji.

"Kraje (wschodnioeuropejskie) chcą teraz mówić głośniej w Brukseli, bo od początku miały rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia" – pisała francuska gazeta.

Przyznała to również niejednokrotnie premier Finlandii Sanna Marin.

"Z Rosją należy zerwać wszelkie więzi", a "nasi przyjaciele z Polski i krajów bałtyckich mieli rację", "trzeba było ich słuchać" – podkreśliła w czwartek podczas konferencji dla start-upów Slush 2022 w Helsinkach.

"Dziś uznaną mocną stroną Polski, Litwy, Łotwy i Estonii jest doskonała znajomość Rosji" – mówił w tym czasie fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. "Słyszeliśmy już z ich strony komentarze w tonie ++A nie mówiliśmy?+. Ich analizy była trafne" – dodała.

Przez lata fińscy premierzy z różnych stron sceny politycznej nie dostrzegali w projektach gazociągów Nord Stream z Rosji do Niemiec zagrożenia bezpieczeństwa, lecz jedynie "interes Niemiec" oraz "aspekty czysto ekologiczne, a nie geopolityczne" - pisał dziennik "Helsingin Sanomat".
Reklama

"Naiwność" i "powolny proces decyzyjny" zarzucano także obecnemu lewicowo-centrowemu rządowi Finlandii w kwestiach dotyczących zabezpieczenia granicy z Rosją. Pomysł postawienia tam płotu politycy konserwatywno-liberalnej opozycji wysuwali już jesienią 2021 r., gdy Polska zmagała się z falą migrantów i operacją hybrydową ze strony Białorusi, ale przedstawiciele władzy odrzucali wówczas ideę fizycznego zabezpieczenia wschodniej granicy. Argumentowali to m.in. nieopłacalnością projektu, ale zaznaczano również, że nie należy tego czynić ze względu na stosunki sąsiedzkie z Rosją. W tym tygodniu rząd Marin przedstawił poprawkę do budżetu uwzględniającą finansowanie budowy płotu, który w ciągu 3-4 lat ma zabezpieczyć odcinek granicy o długości ok. 200 km.

Zdaniem byłego szefa fińskiego rządu oraz MSZ, Alexandra Stubba, Finlandia w relacjach z Rosją "łączyła idealizm z realizmem", należało jednak postępować "realistycznie", tak jak Polska i kraje bałtyckie, które "wiedziały, o co chodzi z Rosją, ostrzegały innych".

Wiele europejskich mocarstw, jak Niemcy, Francja czy Włochy podchodziło do Rosji "o wiele bardziej naiwnie niż Finlandia", ale to Polska i kraje bałtyckie "miały rację, ja byłem w błędzie" - przekonywał w listopadzie.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-11-29 08:08
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-11-28
USD 4,4827 -0,63%
EUR 4,6835 -0,10%
CHF 4,7555 -0,36%
GBP 5,4185 -0,57%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dolarów na załatanie budżetu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił...

Wicepremier Ukrainy: kobiety były gwałcone godzinami, a potem zabijane

Rosja popełniła na Ukrainie "prawie wszystkie...

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.