Biznes na starcie

Mój biznes – mój sukces. Warto skorzystać z dotacji

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 16.01.2013
1780_malgorzata_bartus
Share
Udostępnij
Bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej są szansą dla ludzi ambitnych i przedsiębiorczych – twierdzą Piotr z Chmielnika i Małgorzata z Biecza, którzy z takich dotacji skorzystali, a teraz z powodzeniem prowadzą swoje firmy.

Piotr Trawka ma 27 lat, Małgorzata Bartuś – 25. Piotr mieszka w Chmielniku koło Rzeszowa. Z wykształcenia jest polonistą. Studiował także grafikę komputerową i w tym zawodzie pracował po studiach, zdobywając doświadczenie, które teraz wykorzystuje. Małgorzata jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła zarządzanie w sektorze publicznym, studiowała też socjologię. Obecnie mieszka w Bieczu w Małopolsce.
 
Co ich zmotywowało
 
– Wiele czynników: potrzeba niezależności, chęć rozwoju i sprawdzenia swoich umiejętności, nadzieja na lepsze zarobki – wylicza Piotr. Jego zdaniem, młodzi ludzie zmieniają często pracę nie tylko ze względu na duże bezrobocie i konkurencję na rynku pracy, ale także dlatego, że wynika to z ich potrzeb. – Potrzebujemy rozwoju, którego synonimem są zmiany – podkreśla Piotr.

– Będąc na ostatnim roku studiów zaczęłam interesować się funduszami unijnymi oraz możliwościami pozyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej – opowiada Małgorzata. –  Od zawsze chciałam mieć swoją firmę, jednak główną przeszkodą było pozyskanie kapitału początkowego. Jako studentka nie miałam możliwości pozyskać go w inny sposób, niż dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

Czy było łatwo dostać dotację

Piotr i Małgorzata niezależnie od siebie odpowiadają tak samo: NIE! Piotr starał się o dotację wiosną 2011 r. w Stowarzyszeniu CRAS w Rzeszowie. Można było ubiegać się o – maksymalnie – 40 tys. zł. – To było pół roku bardzo intensywnej pracy – opowiada. – Po przejściu pierwszego etapu odbywaliśmy profesjonalne szkolenia przygotowujące do prowadzenia działalności, rozmawialiśmy z doradcami zawodowymi, psychologami. W końcu przyszedł czas na pisanie biznesplanu. Do końca nie wiedziałem, czy moje półroczne starania przyniosą oczekiwany skutek (wtedy też zrodziła się decyzja, że założę firmę nawet bez dotacji), ale komisja oceniła mój biznesplan pozytywnie i otrzymałem wsparcie finansowe.

Małgorzata rozpoczęła starania o dotację w 2010 r. Chciała otworzyć firmę, która będzie kompleksowo organizować śluby, wesela i eventy okolicznościowe, więc nie mogła wziąć udziału we wszystkich programach, gdyż większość z nich była przeznaczona dla firm odznaczających się innowacyjnością, a tego wymogu nie spełniał profil firmy, jaką zamierzała otworzyć. Pierwszy wniosek o dotację złożyła dopiero w lutym 2011 r. w Krakowie, w firmie XLX Prymus, lecz ze względów formalnych nie zakwalifikował się on do kolejnego etapu. Kolejną próbę podjęła w czerwcu 2011 w Podkarpackiej Agencji Konsultingowo-Doradczej w Jaśle – oddział w Gorlicach. Tym razem wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Samo przygotowanie oraz napisanie biznesplanu trwało ok. 2 miesięcy. – Pisałam go z dwiema koleżankami, a obecnie moimi wspólniczkami – opowiada Małgorzata. – Rozpoczęłyśmy od przeprowadzenia badań rynkowych, przeprowadziłyśmy niezbędne analizy, zaplanowałyśmy zakupy, oszacowałyśmy potrzeby, sporządziłyśmy prognozę kosztów i możliwości rozwoju. Biznesplan zdobył poparcie komisji i zakwalifikowałam się do wsparcia finansowego. Po spełnieniu wszystkich formalności, w listopadzie 2011 otrzymałyśmy wraz z dziewczynami wsparcie finansowe w formie jednorazowej dotacji w kwocie 40 tys. zł i wsparcie pomostowe w kwocie 600zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy – dodaje. Zdaniem Małgorzaty, aby pozyskać dotację, trzeba być zdeterminowanym i uzbroić się w cierpliwość. – Jeżeli ktoś myśli że napisze biznesplan i na następny dzień otrzyma pieniądze, to się myli. Pomysł na biznes musi mieć duże szanse powodzenia, a starający się o wsparcie powinien mieć doświadczenie i wykształcenie w profesji, w której planuje prowadzić firmę – podkreśla.
 
Jaki mieli pomysł na biznes
 
Piotr zdecydował się na produkcję i sprzedaż tekstyliów domowych, wykonanych z naturalnych materiałów, których wzornictwo będzie inspirowane polskim folklorem. Jego firma nosi nazwę HEYHEY DESIGN.

Firma Małgorzaty – Confetti Weddings&Events – zajmuje się kompleksową organizacją ślubów, wesel i imprez okolicznościowych. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych klientów chciałam otworzyć firmę, która zaoferuje taką usługę na najwyższym poziomie, przy doborze najwyższej jakości podwykonawców – podkreśla Małgorzata.

Jak wykorzystali dotację
 
– W przypadku mojego pomysłu na biznes wstępna inwestycja była niezbędna. Dotacja pozwoliła mi na zakup maszyn do krojenia i szycia, przystosowanie pracowni, zakup urządzeń biurowych – wylicza Piotr.
 
– Dotację przeznaczyłyśmy w głównej mierze na promocję firmy i wprowadzenie marki na rynek – opowiada Małgorzata. – Oczywiście, dodatkowo kupiłyśmy niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Czy udało się rozwinąć firmę
 
– HEYHEY DESIGN ciągle się rozwija – mówi Piotr. – Zdobywamy nowych klientów i utrzymujemy ich przy sobie. Są też zmiany. Rok istnienia na rynku zweryfikował moje wyobrażenie o zapotrzebowaniu na tego typu produkty. W związku z tym rozwijam ofertę, jednocześnie szukając specjalizacji.

– Każdy, kto rozpoczynał i prowadzi działalność gospodarczą, wie, że początki są najtrudniejsze i tak też było w moim przypadku – opowiada Małgorzata. – Początkowo były takie momenty, kiedy traciłyśmy nadzieję, ale w miarę podejmowania działań promocyjnych i nawiązywania kontaktów branżowych zaczęli pojawiać się klienci. Teraz możemy zaprosić na naszą stronę internetową confettievent.pl i zachęcić do zapoznania się z referencjami zadowolonych klientów.
 
Czy warto ubiegać się o takie dotacje

Piotr: – Myślę, że dotacje są ogromną szansą dla ambitnych, przedsiębiorczych ludzi. Jednak tacy ludzie zwykle realizują postawione sobie cele nawet bez dodatkowej pomocy. Chcę powiedzieć, że dotacja nie jest gwarantem odniesienia sukcesu w biznesie, a jedynie ogromną pomocą, którą można wykorzystać jedynie przy własnym wkładzie ciężkiej pracy.

Małgorzata: – Uważam, że możliwość pozyskania dotacji jest szansą dla bardzo wielu ludzi, których nie stać na zebranie kapitału początkowego. Niejednokrotnie bardzo kreatywne i dobrze rokujące pomysły na biznes nie są wdrażane w życie ze względu na ograniczone możliwości finansowe.
Wykaz instytucji przyznających osobom bezrobotnym z woj. podkarpackiego bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kolejnej edycji realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
 
  1. Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, ul. Wielkie Schody 3, 33-100 Tarnów, projekty: „Czterdzieści tysięcy możliwości na Podkarpaciu” i „Mój biznes – mój sukces na Podkarpaciu”, termin planowanej rekrutacji: styczeń-luty 2013, szczegóły: nr tel. 14 627-28-71, www.fundacjatarnowskiego.pl
  2. Podkarpacka Agencja Konsultingowo-Doradcza, ul. 17 Stycznia 18, 38-200 Jasło, projekt „Własna firma – Twoją szansą”, terminy planowanej rekrutacji: grudzień 2012 – styczeń 2013 oraz kwiecień-maj 2013, szczegóły: nr tel. 13 446-75-62, www.pakd.pl
  3. Podkarpacka Izba Gospodarcza, ul. Lewakowskiego 14, 38-400 Krosno, projekt „Jestem swoim szefem!”, terminy planowanej rekrutacji: styczeń-luty 2013 oraz marzec-kwiecień 2013, szczegóły: nr tel. 13 436-95-90, www.pigkrosno.pl
  4. Powiatowy Urząd Pracy w Brzozowie, ul. Rynek 9, 36-200 Brzozów, projekt „Zostań przedsiębiorcą”, terminy planowanej rekrutacji: luty-marzec 2013, kwiecień-maj 2013, czerwiec-lipiec 2013, sierpień-wrzesień 2013 (oraz te same terminy w 2014 r.), szczegóły: nr tel. 13 434-21-37, www.pup-brzozow.pl
  5. Powiatowy Urząd Pracy w Ropczycach, ul. Marii Panny 2, 39-100 Ropczyce, projekty „Mój własny biznes” i „Czas na biznes”, terminy planowanej rekrutacji: styczeń-luty 2013, maj-czerwiec 2013 i wrzesień-październik 2013, szczegóły:  nr tel. 17 223-16-79, www.pup-ropczyce.pl
  6. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, ul. Gałęzowskiego 6/319, 35-074 Rzeszów, projekt „Praca na własny rachunek szansą wejścia na rynek pracy!”, termin planowanej rekrutacji: kwiecień 2013, szczegóły: nr tel. 17 862-34-93, www.procarpathia.pl
  7. Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. M. Dąbrowskiego 15, 39-400 Tarnobrzeg, projekty „Czas przedsiębiorczości” i „Sukces i niezależność z własną firmą – III edycja”, termin planowanej rekrutacji: styczeń-marzec 2013, szczegóły: nr tel. 15 822-61-87, www.tarr.pl
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy